W tym roku gospodarzem powiatowego święta plonów było miasto i gmina Młynary. Program imprezy był bardzo urozmaicony, tak że każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego.
Uroczystości, tradycyjnie, rozpoczęły się o godzinie 12:00 mszą celebrowaną przez bpa Jana Styrnę. Wspaniałą oprawę muzyczną zapewnił elbląski chór Cantata. Następnie barwny korowód, prowadzony przez orkiestrę dętą z Zielonki Pasłęckiej, przemaszerował ulicami Młynar na płytę stadionu sportowego, gdzie o godzinie 14:00 rozpoczął się festyn dożynkowy.
Starosta elbląski Sławomir Jezierski i burmistrz Młynar Marek Misztal podziękowali rolnikom za ich tegoroczny trud i przyjęli z rąk starościny i starosty dożynkowego Bożeny Teresy Kot i Marka Grabkowskiego chleb wypieczony z tegorocznych plonów. Najlepsi rolnicy z gminy Młynary zostali wyróżnieni Odznaką Ministra Rolnictwa i pamiątkowymi statuetkami.
Dożynkom towarzyszyła inauguracja sportowego roku szkolnego, podczas której dokonano podsumowania minionego sezonu sportowego. Starosta elbląski wyróżnił siedmioro sportowców, trenerów i działaczy nagrodą za osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej. Najbardziej usportowione szkoły podstawowe i gimnazja powiatu według klasyfikacji Elbląskiego Szkolnego Związku Sportowego otrzymały pamiątkowe puchary.
W części artystycznej zaprezentowały się lokalne zespoły z terenu powiatu elbląskiego: Karszewianki, Szuwary, Melodie z Godkowa i Pasłęczanie.
Wiele emocji wśród uczestników i licznie zgromadzonej widowni budziły ogłoszone konkursy. Okazało się, że najlepszą nalewkę na dożynki przygotowała Agnieszka Mała z miejscowości Płonne gmina Młynary zaś nagroda za najpiękniejszy wieniec dożynkowy trafiła do Karszewa gmina Młynary). Drugie miejsce w konkursie wieńców przypadło wsi Skowrony gmina Godkowo a trzecie wsi Płonne gmina Młynary). Nagrodę starosty za najatrakcyjniejszy korowód dożynkowy otrzymała gmina Młynary.
Niezwykle widowiskowy okazał się turniej gmin, na który złożyły się tak nietypowe konkurencje, jak pchanie ciągnika, toczenie opony ciągnikowej, polowanie na stonkę, rzut dyszlem i żniwny slalom. Drużyny bardzo dzielnie rywalizowały i ofiarnie walczyły do samego końca. Ostatecznie pierwsze miejsce przypadło reprezentacji gminy Elbląg, na dalszych pozycjach uplasowały się reprezentacje gmin Godkowo, Markusy i Pasłęk.
Wieczorną część festynu wypełniły koncerty zespołów reprezentujących różne gatunki muzyki popularnej. Wśród nich niewątpliwie największą atrakcją był występ zespołu ABBA Cover, który nie zawiódł miłośników szwedzkiej grupy i porwał do tańca dużą część publiczności. Miłą niespodzianką był występ utalentowanej grupy młodzieży z Aniołowa, która przedstawiła swój bajeczny „teatr ognia”. Najbardziej wytrwali bawili się w Młynarach do późnych godzin nocnych.
Sylwetki laureatów Nagrody Starosty Elbląskiego
za osiągnięcia w dziedzinie sportu
za rok 2010
Wiesława Balcerak - Od 8 lat społecznie pełni funkcję skarbnika Klubu „Horse-Shoe”, z której wywiązuje się wzorowo. Nawiązuje kontakty ze sponsorami, zajmuje się przygotowaniem zawodów w rzucie podkową, licznych konkursów oraz sprawuje pieczę nad ich przebiegiem. Jest między innymi organizatorem i koordynatorem Międzynarodowych Zawodów w Rzucie Podkową o Puchar Starosty Elbląskiego, odbywających się corocznie z udziałem radnych i pracowników samorządowych z terenu powiatu elbląskiego oraz reprezentacji najlepszych klubów w Polsce i Szwecji.
Dzięki tak dużemu zaangażowaniu pani Wiesławy Balcerak powiat elbląski zasłynął w kraju i poza granicami nie tylko faktem, że to właśnie tutaj zapoczątkowano tę oryginalną dyscyplinę w tej części Europy, ale również swoją gościnnością i wysokim poziomem organizacji zawodów.
Martyna Polkowska - uczennica Zespołu Szkół w Pasłęku. W tym roku zdobyła złoty medal Mistrzostw Polski Zrzeszenia LZS w biegu na 400 metrów przez płotki. Od trzech lat należy do ścisłej czołówki krajowej w swojej dyscyplinie sportu. Obecnie posiada trzeci wynik wśród juniorek młodszych. Ponieważ stanowi wzór pracowitości i systematyczności, trenerzy wiążą z nią duże nadzieje na przyszłość.
Henryk Hucz - aktywny społecznik, znakomity zawodnik, wieloletni trener jazdy konnej. Jego podopieczni odnoszą liczne sukcesy na arenie ogólnopolskiej. Pan Hucz był wielokrotnym Mistrzem Polski w skokach przez przeszkody oraz uczestnikiem słynnego wyścigu - Wielkiej Pardubickiej. Jego niekwestionowanym sukcesem jest czterokrotne uzyskanie tytułu wicemistrza Polski w konkursach jeździeckich oraz udział w licznych eliminacjach na całym świecie, m.in. w Kanadzie, USA, Niemczech i Francji.
Piotr Borysewicz - pracuje społecznie jako instruktor lekkiej atletyki w KS „Polonia” w Pasłęku. Jego podopieczni odnoszą liczne sukcesy oraz rozwijają swoją sportową pasję. Pan Borysewicz bierze aktywny udział w organizacji wszystkich imprez sportowych organizowanych przez Klub Sportowy i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pasłęku, poświęcając swój wolny czas. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu sekcja lekkiej atletyki KS „Polonia” Pasłęk zdobyła dwa złote i jeden srebrny medal na Mistrzostwach Polski LZS.
Jan Durka - nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Młynarach, prezes UKS „Syrenka”, członek Zarządu Elbląskiego Okręgowego Związku Koszykówki.
Rokrocznie uczestniczy w Ogólnopolskim Zlocie Młodzieżowych Animatorów Sportu organizowanym przez Elbląski Szkolny Związek Sportowy, na którym jego podopieczni uzyskują najwyższe noty. Uczestniczy i jest współorganizatorem wielu imprez sportowych, turniejów i zawodów związanych z Igrzyskami Młodzieży Szkolnej i Gimnazjadą. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu Szkoła Podstawowa w Młynarach odnosi liczne sukcesy i od lat plasuje się na I miejscu w punktacji generalnej Szkolnego Związku Sportowego.
Kacper Oleszczuk , uczeń Zespołu Szkół w Pasłęku. Odnosi liczne sukcesy w rzucie oszczepem i pchnięciu kulą na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim. Stale podnosi swój poziom sportowy, co sprawia, że niedługo może być liczącym się sportowcem na arenie ogólnopolskiej.
Z ostatnich jego osiągnięć można wymienić:
-złoty medal w rzucie oszczepem i pchnięciu kulą na Mistrzostwach woj. warmińsko,mazurskiego w 2009 r.,
- złoty medal w rzucie oszczepem i pchnięciu kulą w Warmińsko,Mazurskiej Olimpiadzie Młodzików w 2009 r.,
- I miejsce w Mistrzostwach Polski Młodzików w 2009 r., a w bieżącym roku:
- III miejsce w pchnięciu kulą na Mistrzostwach Wojewódzkich w Olsztynie,
- II miejsce na Mistrzostwach Polski LZS w Zamościu.
Mariusz Perlejewski - długoletni działacz sportowy i promotor piłki nożnej w gminie Młynary. Jako trener poświęca wiele czasu na pracę z dziećmi i młodzieżą w Klubie Sportowym „Syrena” Młynary. Przynosi to efekty w postaci sukcesów prowadzonych przez niego drużyn na zawodach wojewódzkich. Wtym roku juniorzy KS „Syrena” Młynary awansowali do ligi wojewódzkiej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej. W swojej 17-letniej karierze wychował wielu reprezentantów województwa w piłce nożnej, którzy brali także udział w finałach Mistrzostw Polski.
Punktacja generalna szkół powiatu elbląskiego
według Elbląskiego Szkolnego Związku Sportowego
za rok szkolny 2009/2010
IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ szkoły podstawowe)
1. SP Młynary 938,6 pkt.
2. SP Tolkmicko 799,8 pkt.
3. SP Zielonka Pasłęcka 738,6 pkt.
4. SP Nr 2 Pasłęk 730,0 pkt.
5. SP Gronowo Elbląskie 670,0 pkt.
6. SP Żurawiec 658,6 pkt.
7. SP Gronowo Górne 622,0 pkt.
8. SP Zwierzno 580,0 pkt.
9. SP Pogrodzie 530,0 pkt.
10.SP Nr 3 Pasłęk 420,0 pkt.
GIMNAZJADA szkoły gimnazjalne)
1. Stankowo 916,6 pkt.
2. Młynary 816,6 pkt.
3. Gronowo Elbląskie 793,3 pkt.
4. Tolkmicko 788,3 pkt.
5. Milejewo 710,0 pkt.
6. Gronowo Górne 703,3 pkt.
7. Gimn. Nr 1 Pasłęk 699,9 pkt.
8. Dobry 695,0 pkt.
9. Gimn. Nr 2 Pasłęk 509,9 pkt.
10.Nowakowo 406,6 pkt.
LICEALIADA szkoły ponadgimnazjalne , razem z miastem Elblągiem)
DZIEWCZĘTA
1. IV LO Elbląg 580,0 pkt.
2. ZS Pasłęk 380,0 pkt.
3. III LO Elbląg 340,0 pkt.
4. II LO Elbląg 320,0 pkt.
5. ZST Elbląg 310,0 pkt.
CHŁOPCY
1. ZSM Elbląg 500,0 pkt.
2. IV LO Elbląg 476,6 pkt.
3. ZS Pasłęk 420,0 pkt.
4. II LO Elbląg 350,0 pkt.
5. , 6. ZSTI Elbląg / ZSE E-g 270,0 pkt.