Przejdź do treści.

 Startuje kolejna, już czwarta, edycja konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego im. prof. Janiny Wengris. Przedsięwzięcie ma na celu wspieranie postaw proekologicznych oraz propagowanie działań i rozwiązań przyczyniających się do zmniejszenia zagrożenia środowiska naturalnego oraz do jego ochrony.

Prof. Janina Wengris była znakomitym entomologiem oraz autorką dziesiątków publikacji  naukowych: rozpraw, doniesień i artykułów popularnonaukowych, a także opracowała dwa filmy dokumentalne. Za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej Profesor uhonorowana została licznymi odznaczeniami, takimi jak: Złoty Krzyż Zasługi (1952 r.), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1960 r.), Złota Odznaka Ligi Ochrony Przyrody (1963 r.), Złota Odznaka Zasłużonym  dla  Warmii  i  Mazur  (1969 r.) i Medal Komisji Edukacji Narodowej (1978 r.).

Dotychczasowymi laureatami konkursu są dr Andrzej Krzywiński, Alicja Szarzyńska i prof. Roch Mackowicz.

Dr Andrzej Krzywiński to twórca Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, który umożliwia poznawanie przede wszystkim rodzimych gatunków zwierząt i obserwowanie ich zwyczajowych zachowań. W Parku prowadzone są prace związane z ochroną i reintrodukcją gatunków obecnie ginących lub zagrożonych, jak kuraki leśne czy ryś nizinny. Dr Krzywiński jest autorem metody naukowej „Born To Be Free”, dotyczącej odchowu młodych dzikich zwierząt w programach hodowli i reintrodukcji w ich naturalnym środowisku a nie w zamknięciu jak w przypadku metod tradycyjnych.

Alicja Szarzyńska, kierownik Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, od wielu lat wspiera szkoły w zakresie edukacji ekologicznej oraz promuje ekologiczny tryb życia wśród dzieci. W celu rozwijania wśród dzieci, młodzieży i nauczycieli zainteresowań przyrodą nieożywioną organizuje liczne konkursy, a ponadto zinwentaryzowała ponad 200 głazów narzutowych w województwie warmińsko-mazurskim, w tym 121 głazów pomnikowych, czego efektem była publikacja „Dary ze Skandynawii. Głazy Narzutowe Warmii i Mazur”.

Profesor Roch Mackowicz, leśnik, ornitolog i pedagog, został wyróżniony za rozległą i wieloletnią działalność związaną z kształtowaniem postaw ekologicznych wielu pokoleń studentów i pracowników Akademii Rolniczo-Technicznej i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od 1970 r. do 2008 r. był członkiem Wojewódzkiej Rady Ochrony Przyrody, od 2008 r. jest członkiem Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Olsztynie, natomiast od 1957 r. jest Członkiem Polskiego Towarzystwa Zoologicznego. Kierował zespołami badawczymi w kilku rezerwatach przyrody. Był wychowawcą i opiekunem naukowym wielu pokoleń zoologów, był promotorem 7 rozpraw doktorskich, 120 prac magisterskich i 80 prac licencjackich z zakresu ornitologii, zoologii i ekologii.

Do 31 marca 2017 r. trwa nabór wniosków zgłoszeniowych do czwartej edycji konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego im. prof. Janiny Wengris.

Tak jak w latach poprzednich udział w konkursie mogą wziąć osoby lub zespoły osób, których działalność jest ściśle związana z kształtowaniem postaw ekologicznych na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego.

Wnioski o przyznanie nagrody mogą składać koła i oddziały stowarzyszeń naukowo-technicznych, przedsiębiorstwa, instytucje i organizacje społeczne, których obszar obejmuje teren województwa warmińsko-mazurskiego, jak również osoby fizyczne. 

Zgłoszenia należy przesyłać do Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (ul. Głowackiego 17, 10-447 Olsztyn).

Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszenia kandydata dostępny jest pod adresem internetowym http://warmia.mazury.pl/images/Departamenty/Departament_Ochrony_Srodowiska/konkurs/regulamin.doc

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski