Dzisiaj 24 września) o godz. 10:00 w Elblągu rozpoczęła się konferencja na temat stanu nauczania tematyki waluty euro i Europejskiej Unii Walutowej w szkołach podstawowych i średnich, którą na zlecenie Komisji Europejskiej zorganizowało Starostwo Powiatowe w Elblągu przy merytorycznej współpracy z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu.
Zagadnienia wspólnej waluty europejskiej są coraz częściej nauczane w szkołach, w związku z tym Komisja Europejska pragnie spełniać aktywniejszą rolę we wspieraniu nauczycieli w nauczaniu tej tematyki. W tym celu Komisja Europejska planuje opracowanie narzędzi dydaktycznych, które zostaną różnymi kanałami udostępnione nauczycielom, tak aby zapewnić wsparcie w nauczaniu zagadnień europejskich. Spotkanie w Starostwie Powiatowym zostało zorganizowane po to, aby przekonać się, czy jest to słuszna inicjatywa i jak ewentualnie należy kontynuować prace, aby opracowane narzędzia były naprawdę przydatne dla nauczycieli.
W spotkaniu wzięła udział grupa 24 nauczycieli reprezentujących szeroki przekrój szkół Elbląga i powiatu elbląskiego. Uczestnicy omówili metody nauczania dotychczas stosowane przez siebie, ogólnokrajowy program nauczania szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz jak w tym programie funkcjonuje tematyka waluty euro. Nauczyciele zapoznali się również z najnowszymi publikacjami przygotowanymi przez Komisję Europejską poświęconymi tematyce spotkania i zostali poproszeni o wyrażenie swojej opinii na temat ich przydatności w dydaktyce.
Podobne konferencje odbywają się jeszcze w pięciu innych Krajach Członkowskich UE w ramach pilotażowego projektu wdrażanego przez Dyrekcję Generalną do spraw Gospodarczych i Finansowych Komisji Europejskiej DG ECFIN). Propozycja zorganizowania polskiej konferencji właśnie w Elblągu była dużym wyróżnieniem dla Starostwa Powiatowego, a przyczyniła się do tego wysoka ocena Komisji Europejskiej za zorganizowanie w listopadzie ubiegłego roku międzynarodowej konferencji pn. „Ludzkie oblicze cyfrowej edukacji”, w której wzięło udział 80 nauczycieli z 15 krajów Europy.