W ramach współpracy między Urzędem Miasta i Gminy w Młynarach a Uniwersytetem Gdańskim i Stowarzyszeniem Mieszkańców i Przyjaciół wsi Nowe Monasterzysko 24 sierpnia rozpoczęły się badania archeologiczne na historycznym cmentarzu ewangelickim w Nowym Monasterzysku.
W ramach prac udało się m.in. w znacznym stopniu uporządkować teren cmentarza, w tym zabytkowej krypty pochodzącej z XVII wieku.
Działania na cmentarzu mają, poza naukowym, również charakter popularyzujący historię tego regionu. Realizowany jest projekt "Archeologia Live & Online", który jest finansowany przez prestiżową Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
W ramach projektu przyjmowani są na stanowisku turyści w tym zagrani, m.in. z Niemiec osoby zainteresowane oraz grupy zorganizowane i prowadzone są zajęcia z archeologiem. Stanowisko jest również oznakowane tablicami informacyjnymi, na których znajduje się oczywiście Urząd Miasta i Gminy Młynary jako patron finansowy. Od strony drogi Nowe Monasterzysko - Młynary w obu kierunkach a także przy samym cmentarzu zawieszono banery wskazujące miejsce prowadzonych badań.
Na stanowisku zamontowane zostały dwie kamery, które nadają na żywo obraz ze stanowiska do internetu. Codziennie dziesiątki osób z całego świata obserwują prowadzone prace odezwali się do nas m.in. mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i Danii). Powstała również aplikacja na urządzenia mobilne, dzięki której można obserwować postęp prac przy użyciu tabletów oraz smartfonów. Prowadzony jest Wirtualny Dziennik Badań na serwisach społecznościowych Facebook, Twitter gdzie codziennie zamieszczane są wpisy, zdjęcia oraz filmy ze stanowiska. Dziennik Badań cieszy się dużym zainteresowaniem i w wyraźny sposób promuje region.
Najnowszym dziełem jest internetowa gra o wykopaliskach w Nowym Monasterzysku w języku polskim oraz angielskim). W pierwszym dniu od momentu jej opublikowania zagrało w nią ponad 52 tys. osób na całym świecie.
Od przyszłego tygodnia organizatorzy zaczynają również przyjmować zorganizowane wycieczki grup szkolnych z Młynar, Błudowa oraz Elbląga. Dla młodzieży przewiduje się specjalne zajęcia z archeologiem.
12 września badania w Nowym Monasterzysku będą promowane w ramach "Weekendu z Archeologią" organizowanego przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Jest to największe wydarzenie tego rodzaju na Pomorzu.
Wacław Kulczykowski – kierownik badań
Strona www: http://archeonline.pl
Facebook: https://www.facebook.com/ArcheologiaOnline
Twitter: https://twitter.com/archeonline
Gra internetowa: http://armorgames.com/play/17843/excavate