W czwartek, 10 października 2024 roku, Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym otworzyło swoje drzwi nie tylko dla uczniów, ale także dla mieszkańców miejscowości, zapraszając ich do udziału w wyjątkowym wydarzeniu - Nocy Bibliotek pod hasłem Moc Bibliotek. LSP dopowiada – MOC INSPIRACJI!

Była to doskonała okazja do twórczego spędzenia wieczoru w artystycznej atmosferze, gdzie uczestnicy mogli rozwijać swoje umiejętności i poznawać nowe techniki pod okiem profesjonalistów.

W ramach wydarzenia zorganizowano warsztaty ceramiczne prowadzone przez panią Antoninę Lorek i panią Monikę Walas. Uczestnicy, zarówno uczniowie, jak i mieszkańcy Gronowa Górnego, mieli możliwość stworzenia unikalnych form z gliny ceramicznej z wykorzystaniem tektury. Proces ten wymagał precyzji i wyobraźni, a wykonane prace były następnie wypalane, dzięki czemu uczestnicy mogli doświadczyć pełnego cyklu twórczego – od koncepcji, poprzez formowanie, aż po finalny efekt technologiczny. Była to wyjątkowa okazja, aby z bliska przyjrzeć się pracy z gliną i zrozumieć wszystkie etapy tej wymagającej sztuki.

Dodatkową atrakcją były warsztaty z animacji poklatkowej, podczas których wykorzystano aplikację Stop Motion Studio. Uczestnicy przy pomocy telefonów komórkowych uczyli się tworzyć krótkie filmy animowane, zyskując nowe umiejętności w zakresie współczesnych technik artystycznych. Warsztaty te nie tylko rozwijały kreatywność, ale również przybliżały uczestnikom, w jaki sposób nowoczesna technologia może być wykorzystywana do tworzenia sztuki. Dla miłośników analogowych rozwiązań mieliśmy przygotowany „kinowrotek”, czyli przyrząd wprawiający rysunek w ruch, działający na zasadzie szybko przewijanych karteczek.

W trakcie Nocy Bibliotek uczestnicy mogli także zapoznać się z różnymi aplikacjami mobilnymi, które ułatwiają poznawanie sztuki i jej historii. Dzięki temu wydarzenie nie tylko promowało twórczość i rozwijało artystyczne umiejętności, ale także zachęcało do eksplorowania sztuki w nowoczesnym, interaktywnym wydaniu.

Kolejną z atrakcji było zwiedzanie najpiękniejszych muzeów w rozszerzonej rzeczywistości VR.

Noc Bibliotek w Liceum Sztuk Plastycznych okazała się świetnym pomysłem na integrację społeczności lokalnej z uczniami szkoły oraz rozwijanie wspólnych pasji w twórczej atmosferze.

Nie zabrakło również inspirujących gier towarzyskich i planszowych, a także uczty dla podniebienia J

Podsumowując posłużymy się parafrazą pewnego autora lektury szkolnej. Może zgadniecie jaka to lektura?

„Koniec i bomba A kogo nie było, ten trąba!”

A tak na poważnie: Kto nie był – niech żałuje!

Do zobaczenia za rok!

Wszystkim Gościom za przybycie serdecznie dziękujemy.

Szczególne wyrazy uznania dla Nauczycieli i Gości prowadzących warsztaty: Pana Cezarego Mazurka ,Pani Antoniny Lorek, Pani Moniki Walas, Pani Alicji Kwiatkowskiej, Pana Marcela Kwiatkowskiego, Pani Agnieszki Wiśniewskiej, Pana Mariusza Owczarka, Pani Ewy Owczarek.