W roku szkolnym 2023/24 grupa uczniów Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym miała przyjemność brać udział w projekcie WspólNoty organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Do projektu przystąpili: Bohdan Holdych, Marta Milczanowska, Oliwia Tessar, Malwina Ciborowska, Zuzanna Pacholska, Julia Tomczak, Aleksandra Malewicz oraz Eliza Wojtanowska.

Projekt rozpoczął się we wrześniu 2023 roku wizytą naszej mentorki Pani Małgorzaty Minchberg, która wspierała nas artystycznie i merytorycznie podczas realizacji projektu, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni.

Projekt realizowany był w obszarze „Otwieraj się na kulturę” i zakładał działania artystyczne, które pozwolą zbudować swego rodzaju Wspólnotę wokół tych działań. Tak też się stało.

Za etap konceptualny projektu odpowiedzialni byli uczniowie- etap ten trwał długo, gdyż na ich ręce została złożona decyzyjność i pełna odpowiedzialność za wybór tematu projektu, terminarz oraz sposób jego realizacji. Opłaciło się czekać, gdyż za pięknymi ideami stanęły także piękne czyny.

Inspiracją tematu projektu była LUKA. Luka rozumiana jako przestrzeń niedopowiedzenia, niedostatku wiedzy, jako tajemnica, zatarcie w pamięci. Lukę rozpatrywaliśmy wieloaspektowo- z perspektywy historii podczas warsztatów z animacji poklatkowej pod opieką Pani Karoliny Giedrys oraz Pana Marcina Majkuta. Zwróciliśmy uwagę na „luki w pamięci”, które pojawiają się zarówno u osób młodszych jak i starszych. Jak to się dzieje, że zapominamy? Jak możemy wzmacniać pamięć? Jak połączyć teorię z praktyką? Nasi uczniowie postanowili przygotować projekty autorskich kolorowanek oraz przeprowadzić warsztaty z lepienia w glinie z Mieszkańcami elbląskiego DPS „Niezapominajka”.

We wtorek 11.06.2024 roku odbyła się uroczysta wystawa rzeźbek wykonanych podczas wspomnianych warsztatów w DPS „Niezapominajka” w Elblągu. Wspomniane warsztaty były spotkaniem międzypokoleniowym wypełniającym lukę między generacjami. Empatia i otwartość na drugiego człowieka to umiejętności, które można kształtować tylko i wyłącznie poprzez kontakt z drugim człowiekiem, a w naszym projekcie medium umożliwiającym to kształcenie była sztuka.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie i mentoring:

Pani Małgorzacie Minchberg

Pani Aleksandrze Jankowiak

Pani Karolinie Giedrys

Panu Marcinowi Majkutowi

Jak również serdeczne podziękowania składamy:

Pani Dyrektor Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym Krystynie Brinkiewicz

Pani Dyrektor DPS „Niezapominajka” Izabeli Misiak

Pani Kierownik DPS „Niezapominajka” Joannie Sudomierskiej

Mimo zakończonego i pięknie zwieńczonego projektu zakładamy, że idee i działania, które podjęliśmy będziemy kontynuować w przyszłych latach.

Organem Prowadzącym Liceum Sztuk Plastycznych jest Powiat Elbląski.

Źródło: LSP