UWAGA !
Rolnicy , hodowcy świń

Na terenie Obwodu Kaliningradzkiego wystąpiło podejrzenie afrykańskiego pomoru świń . Jest to ostra , zakaźna i zaraźliwa, choroba trzody chlewnej nie występująca dotychczas na terenie naszego kraju charakteryzująca się krótkotrwałym przebiegiem i prawie 100% śmiertelnością.
W związku z powyższym proszę o rygorystyczne przestrzeganie warunków weterynaryjnych w prowadzonej hodowli , a w szczególności zabezpieczenie budynków inwentarskich przed dostępem zwierząt innych niż hodowane , zapewnienie mat dezynfekcyjnych , odpowiedniego zapasu środków dezynfekcyjnych oraz zgłaszanie wszystkich nagłych przypadków zachorowań lub padnięć trzody do lekarza weterynarii opiekującego się stadem .
Zachowanie zasad bioasekuracji oraz zabezpieczenie budynków inwentarskich przed dostępem zwierząt obcych pozwoli zminimalizować zagrożenie wystąpienia tej choroby w Państwa hodowli .

Jerzy Koronowski
Powiatowy Lekarz Weterynarii