Przejdź do treści.

Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza przedstawicieli warmińsko-mazurskich samorządów do wzięcia udziału w drugiej edycji konkursu „Samorząd dla Dziedzictwa”. Projekt ten jest szansą na promocję najlepszych praktyk służących ochronie i zachowaniu wartości dziedzictwa kulturowego oraz działań na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego regionu, w oparciu o efektywne wykorzystanie potencjału lokalnego dziedzictwa kulturowego. Zgłoszenia należy przesłać do 18 czerwca 2021 r.

Obraz przedstawia grafikę poświęconą drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu „Samorząd dla Dziedzictwa”. Znajdują się na niej zdjęcia przykładowych zabytków oraz napisy "Samorząd dla Dziedzictwa" oraz "Ogólnopolski konkurs nagradzający gminy za modelowe opracowywanie i wdrażanie gminnego programu opieki nad zabytkami". Na dole grafiki znajdują się logotypy koordynatorów programu oraz partnerów.

Konkurs „Samorząd dla Dziedzictwa” skierowany jest do samorządów gminnych, które mogą wykazać się modelowym opracowaniem, wdrażaniem i realizacją gminnego programu opieki nad zabytkami. Tegoroczna edycja konkursu przewiduje zgłoszenia w trzech kategoriach: duże i średnie gminy miejskie (liczące co najmniej 50 tys. mieszkańców), małe gminy miejskie (liczące poniżej 50 tys. mieszkańców) oraz gminy miejsko-wiejskie i wiejskie.

Laureaci oraz gminy wyróżnione w konkursie otrzymają dyplomy i tablice pamiątkowe. Nagrodą główną będą filmy promujące dziedzictwo kulturowe laureatów. Dodatkowo, Narodowy Instytut Dziedzictwa przeprowadzi kampanię promocyjną przybliżającą dokonania zwycięzców na prowadzonych przez siebie portalach internetowych i w mediach społecznościowych.

Formularz zgłoszeniowy wraz z załącznikami należy przesłać na adres sekretariatu Konkursu:

Narodowy Instytut Dziedzictwa

Oddział Terenowy w Rzeszowie

ul. Hetmańska 15, 35-045 Rzeszów

z dopiskiem „Samorząd dla Dziedzictwa”

do 18 czerwca 2021 r.

Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.nid.pl oraz w poniższych załącznikach. Udział w konkursie jest otwarty i bezpłatny.

Konkurs ma przyczynić się popularyzacji obowiązku tworzenia i realizacji gminnego programu opieki nad zabytkami, a co za tym idzie zwiększenia świadomości oraz poczucia odpowiedzialności społecznej za dziedzictwo w naszym bezpośrednim otoczeniu. Osiągnięcie statusu laureata ma mieć nie tylko wymiar prestiżowy. Ma być jednocześnie motywacją do wzmożonej aktywności w kolejnych latach i czytelnym sygnałem dla lokalnych społeczności, że dbałość o dziedzictwo powinno być procesem ciągłym, długoletnim i gruntownie przemyślanym. To pomost pomiędzy gminami a właścicielami zabytków, który może sprawić, że program przyczyni się do istotnego rozwoju czy też aktywnego zarządzania zasobem stanowiącym dziedzictwo kulturowe gminy na płaszczyźnie społecznej, kulturowej lub komercyjnej.

Koordynatorem konkursu jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Projekt realizowany w ramach Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad zabytkami na lata 2019-2022 Patronem konkursu jest dziennik „Rzeczpospolita”. Partnerem konkursu jest Polska Organizacja Turystyczna.

Materiały

REGULAMIN​_KONKURSU​_SDD​_2021'.pdf 0.23MB
FORMULARZ​_ZGŁOSZENIA​_DO​_KONKURSU​_SDD​_2021'.pdf 0.26MB

PROCEDURA​_OCENY​_KONKURS​_SDD​_2021'.pdf 0.21MB

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski