Od wtorku, 12 października 2010 r., w malowniczo położonym nad Zatoką Botnicką fińskim mieście Oulu odbywa się międzynarodowa, trzecia już po elbląskiej w 2008 roku, konferencja edukacyjnej sieci współpracy „WiMi”. Tym razem przewodnim tematem spotkania jest problematyka zrównoważonego rozwoju i edukacji ekologicznej. W konferencji bierze udział ponad 100 nauczycieli z 19 krajów Europy. Wśród nich znaleźli się również przedstawiciele naszego regionu: Elżbieta Filipkowska ze Szkoły Podstawowej w Gronowie Górnym, Beata Jaranowska z Zespołu Szkół w Rychlikach, Justyna Szydłowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pasłęku, Jerzy Sukow z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim, Ilona Ejsymont ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Elblągu i Marek Murdzia ze Starostwa Powiatowego w Elblągu, regionalny koordynator projektu „WiMi”.
Podczas pierwszego dnia konferencji uczestnicy zapoznali się z założeniami europejskiego programu współpracy edukacyjnej „Uczenie się przez całe życie , Comenius” popartymi konkretnymi przykładami projektów już zrealizowanych. Wieczorem odbyły się targi, podczas których prezentowały się wszystkie kraje uczestniczące w konferencji. Polskie stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, można było się tu zapoznać z największymi atrakcjami regionu elbląskiego, posmakować tradycyjnych polskich potraw i napojów, porozmawiać o polskim systemie edukacji.
Kolejny pracowity dzień konferencji ma bardziej praktyczny charakter , do południa nauczyciele pracowali w mniejszych grupach, wypracowując podstawy do nowych międzynarodowych partnerskich projektów poszczególnych szkół. Końcowym efektem tych zajęć będą gotowe wnioski o dofinansowanie szkolnych projektów w ramach programu Comenius.
Po południu nauczyciele uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, podczas których nauczyli się w praktyczny sposób korzystać w swojej codziennej pracy z platformy Moodle, edycji grafiki cyfrowej, organizowania wideokonferencji z wykorzystaniem internetu, nauczania na temat aktywnego obywatelstwa oraz zrównoważonego rozwoju.
Zajęcia prowadzone są w ultranowoczesnej szkole dla dzieci w wieku 7 , 16 lat, która została wybudowana zaledwie trzy lata temu i została wyposażona we wszystkie najnowocześniejsze zdobycze techniki. Ponieważ pogoda jest typowa dla tej części Finlandii o tej porze roku i raczej nie zachęca do spacerów z powodu padającego śniegu i zimnego wiatru wszyscy nauczyciele chętnie korzystają z bogatego programu przygotowanego przez organizatorów.
Do niedzieli, kiedy zakończy się konferencja, zaplanowano jeszcze wiele atrakcji, m.in. wizyty studyjne w innych szkołach, a także odwiedziny w zakładach przemysłowych, które wdrażają programy proekologiczne. Dla chętnych przewidziano oczywiście wizytę w tradycyjnej fińskiej saunie.
Już dzisiaj można powiedzieć, że nauczyciele wrócą do swoich szkół bogatsi o wiele nowych doświadczeń i praktycznych umiejętności, które z pewnością przyczynią się do uatrakcyjnienia ich warsztatu pedagogicznego. Szkoły zaś zyskają ciekawych partnerów z innych krajów UE, z którymi będą współpracować co najmniej przez kolejne dwa lata.