Jak „artystycznie” spędzić czas w Gdańsku i Sopocie? Odpowiedź na to pytanie zna klasa pierwsza Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym, która przed świętami postanowiła się wybrać na wycieczkę do Państwowej Galerii Sztuki oraz Muzeum Narodowego.
Klasa pierwsza pod opieką wychowawcy Joanny Jastrzębskiej i nauczyciela przedmiotów artystycznych Zbigniewa Chrostka, udała się na wycieczkę do Gdańska i Sopotu. Uczniowie odwiedzili Państwową Galerię Sztuki, zwiedzając tam cztery wystawy:
- "Adam Myjak. Rzeźba."
- "Mistrzowie Szkoły Paryskiej z kolekcji Żerlicynów i Żarskich"
- „Silwanowicz i Przyjaciele. Bursztynowy Szlak"
- Partia się nie chwali, ale to jej zasługa … Robert Kukla
Pierwsza wystawa Adama Myjaka, to rzeźby przedstawiające postacie ludzkie z monumentalnymi głowami. Jak mówi się o artyście: „Forma rzeźb Myjaka, jej ogólny zamysł (mimo ciągłego konspirowania z abstrakcyjnym językiem) objawia genetyczne związki z formą wyrażającą postać ludzką, jej wszystkie problemy “człekobytu”.
Na drugiej wystawie Mistrzów Szkół Paryskich z kolekcji Żerlicynów i Żarskich, uczniowie podziwiali niesamowite prace m.in. Roberta Falka czy Natalii Gonczarowej. Wystawa pod tytułem "Szlak Bursztynowy" Aleksandra Silwanowicza i Przyjaciół prezentowała prace różnych artystów, pochodzących z różnych regionów, lecz ze wspólnymi poglądami na świat.
Drugim etapem wycieczki było Muzeum Narodowe w gdańsku Oliwie i kolejne trzy wystawy. Wystawa „ Od marionetek do robotów. Historia teatrów lalkowych w Gdańsku” była okazją do pokazania gościom projektów dekoracji, lalek i kostiumów, a na zdjęciach – ich scenicznych realizacji. Tę opowieść o gdańskim teatrze lalek uzupełniały programy, afisze i plakaty. Kolejną ciekawą ekspozycją była „Dobranocka. Historia animacji” . Główny bohater wystawy to dobranocka, czyli krótki film animowany dla dzieci emitowany w porze wieczornej – fenomen, który ukształtował kilka pokoleń Polaków. Na drugim planie mamy szeroko zakrojony kontekst całej historii kina animowanego. Ta wystawa to podróż po ewolucji tego rodzaju kina, jego gatunkach i technikach. Dzięki niej poznaliśmy najważniejszych twórców animacji i ich osiągnięcia.
Ostatnią wystawą była „Pierwsza dekada (po burzy nad starym światem). Malarstwo na Wybrzeżu w latach 1945-1955” Wystawa ta stanowiła pierwszą próbę pokazania całości zjawisk w malarstwie na Wybrzeżu w pierwszym dziesięcioleciu po wojnie. Przede wszystkim artystów związanych z nowo wówczas utworzoną Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych. Zaletą wystawy było ukazanie całego bogactwa malarstwa w tym okresie, a także krytyczne spojrzenie na dominujące wówczas tendencje - Stanisław Chlebowski, Marian Mokwa, Albert Lipczynskim, Wacław Szczeblewski i Jan Gasiński.
Był to wyczerpujący dzień, zwieńczony spacerem po Parku Oliwskim i podziwianiem wspaniałych świątecznych instalacji świetlnych. Zmęczeni i naładowani pozytywną energią wróciliśmy do domu. Pouczającą lekcję sztuki na pewno zapamiętamy i polecamy zwiedzającym.
Ewelina Kozłowska i Joanna Jastrzębska
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
https://powiat.elblag.pl/fr/strona-glowna-2/3924-artystycznie-w-trojmiescie#sigProId4bbc7d344f