W roku szkolnym 2009/2010 w Zespole Szkół w Pasłęku realizowany jest projekt pt.: „Sukces maturalny młodzieży powiatu elbląskiego z przedmiotów matematyczno , przyrodniczych szansą zrealizowania planów życiowych” finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet: IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach Działanie: 9.2.Poddziałanie 9.1.2.
Celem projektu jest podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności z przedmiotów matematyczno , przyrodniczych. W projekcie uczestniczy łącznie 195 uczniów, w tym 182 uczniów LO z Zespołu Szkół w Pasłęku i 13 uczniów LO z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku.
120 uczniów bierze udział w zajęciach dydaktyczno ,wyrównawczych z matematyki oraz 65 ucz. w zajęciach pozalekcyjnych z przedmiotów matematyczno , przyrodniczych, tj. z biologii, chemii, geografii, fizyki i matematyki. Duża liczba dodatkowych godzin zajęć dydaktycznych z matematyki ma pomóc uczniom we właściwym przygotowaniu się do egzaminu maturalnego, pomóc w wyrównaniu braków matematycznych, powtórzeniu i utrwaleniu materiału maturalnego. Uczniowie chcący rozwinąć swoje zainteresowania w kierunkach matematyczno-przyrodniczych biorą udział w zajęciach pozalekcyjnych. Uczniowie otrzymali materiały biurowe oraz gadżety, w tym koszulki sportowe, zeszyty, długopisy, kalkulatory i inne. Na zajęciach mają możliwość korzystania ze zbiorów zadań, poradników i publikacji zakupionych na potrzeby realizacji projektu.
Tematyka zajęć jest poszerzana na wykładach otwartych prowadzonych przez profesorów uczelni wyższych. 26.10.2009r. odbył się wykład z chemii pt. „Właściwości metali”, który poprowadziła dr Stanisława Koronkiewicz, pracownik Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. 15.11.2009 dr Sylwester Stanicki z PWSZ w Elblągu wygłosił wykład pt. „Bałtyk , zbiornik epikontynentalny”.
W ramach projektu odbyły się już dwa wyjazdy edukacyjne: 17.10.2009 na UW-M w Olsztynie na zajęcia laboratoryjne na Wydział Chemii i warsztaty na Wydziale Biologii. Zajęcia z chemii pt „Własciwości metali - szereg elektrochemiczny" poprowadziła dr S. Koronkiewicz. Warsztaty z biologii połączone z mikroskopowaniem przeprowadził prof. Tadeusz Korniak - "Wedrówka po świecie roślin"; zaś 08.12.2009 na pokazy fizyczno-astronomiczne i prelekcję dydaktyczną do Obserwatorium w Olsztynie dla grupy uczniów z zajęć pozalekcyjnych z fizyki i geografii.
W czasie ferii zimowych uczniowie wezmą udział w zajęciach psychologiczno-sportowych. Podsumowaniem projektu będą dwa konkursy: uczestnicy zajęć dydaktyczno-wyrównawczych przystąpią do „Matury” a zajęć pozalekcyjnych do konkursu „Ścisły umysł roku 2010”.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.