Czas wolności znów nam dany… to fragment jednego z tekstów poetyckich, które wybrzmiały podczas obchodzonego w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku Narodowego Święta Niepodległości.
W dniu 10 listopada 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzili razem z nami zaproszeni goście: burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski, Teresa Bednarz pełniąca funkcję starszego wizytatora Kuratorium Warmińsko-Mazurskiego w Delegaturze Elbląg, generał brygady Ryszard Jabłoński, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Pasłęku Dariusz Ponichtera. Obecni byli także uczniowie obu pasłęckich gimnazjów wraz z opiekunami.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego i przypomnieniem historycznych wydarzeń od utraty niepodległości przez Polskę do momentu jej odzyskania, którego po powitaniu i przedstawieniu gości dokonał dyrektor Marian Matuszczak. Tradycyjnie najlepszym uczniom – kadetom wręczono statuetki. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Justyna Kaźmierczak, Patrycja Pielech oraz Mateusz Rapacki i Anna Romanowicz, zaś zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe monografie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka.
Interesującego wprowadzenia w tematykę obchodzonego święta dokonał generał Ryszard Jabłoński, który przedstawił prezentację dotyczącą pojęcia patriotyzmu młodych w czasach współczesnych. Podkreślił rolę edukacji i zaangażowania młodzieży we własny rozwój jako realizację patriotycznego obowiązku względem ojczyzny w czasach pokoju. Zabrał wszystkich uczestników w podróż po różnych zakątkach świata, prezentując zdjęcia obrazujące, jak bardzo różnią się warunki i możliwości nauczania w krajach ubogich, dotkniętych analfabetyzmem, konfliktami zbrojnymi od tych, jakie ma nasza młodzież. Nie stroniąc od humoru i mówiąc językiem bliskim młodzieży, Pan generał trafił w serca obecnych.
Część artystyczną przygotowaną przez uczniów klasy pierwszej LO o ukierunkowaniu obronnym pod opieką wychowawcy Anny Turowskiej i majora Bolesława Czechowskiego rozpoczęła liryczno-wokalna lekcja historii przypominająca drogę Polaków do wolnej ojczyzny od czasu zaborów aż po czasy współczesne. Odbyło się symboliczne oddanie hołdu poległym w obronie ojczyzny poprzez zapalenie zniczy na grobach będących elementem scenografii przedstawiającej polskie, białe cmentarze pełne brzozowych krzyży. Były wiersze i pieśni, także te patriotyczne wykonane przy akompaniamencie akordeonu. Na wielu twarzach widoczne było wzruszenie i zaduma.
Młodzież przygotowała również prezentację, która w zamierzeniu organizatorów miała być obrazowo-słowną lekcją patriotyzmu widzianego oczyma młodych. Prowadząca prezentację Ola Dzika przekonująco udowadniała, że patriotyzm nie zawsze musi oznaczać walkę zbrojną. W czasach pokoju również można okazywać umiłowanie ojczyzny na przykład poprzez czczenie ważnych rocznic, uczestniczenie w patriotycznych demonstracjach, szacunek do narodowych bohaterów i autorytetów, działalność charytatywną, pracę w służbach mundurowych, dostrzeganie narodowych symboli i barw aż po pozostanie w kraju, który wyedukował i wychował w polskiej tożsamości.
Elementem obchodów była także wystawa pt. „Życie i dokonania Józefa Piłsudskiego”, którą przygotowały: Małgorzata Purzycka i Małgorzata Cytrycka.
Ze względów organizacyjnych cześć artystyczna została powtórzona w dniu 14 listopada, aby Narodowe Święto Niepodległości mogła przeżywać jak największa część społeczności szkolnej Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych.
Anna Turowska
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
https://powiat.elblag.pl/fr/strona-glowna-2/3085-narodowe-swieto-niepodleglosci-w-zseit-2#sigProId8da2e81de0