W minioną niedzielę, 16 czerwca 2013r., każdy mógł się przekonać, jaką frajdą może być gra planszowa. W Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku odbył się pierwszy Rodzinny Dzień Gier Planszowych, którego celem było zaprezentowanie odwiedzającym, zarówno tym młodszym, jak i starszym, że planszówka to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu w inny sposób niż przed telewizorem czy komputerem.
Inicjatorem zadania było Stowarzyszenie Edukacyjne Wyrównania Szans Młodzieży w Pasłęku. Zadanie to zostało sfinansowane przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Choć była to pierwsza edycja, chętnych do grania nie brakowało. Na imprezie dostępne były współczesne gry w liczbie ponad 120 tytułów np. „Dobble”, „5 minut”, „Fauna”, „Farmer”, „Party Alias”, „Daj gryza” i wiele, wiele innych).
Atrakcją stała się sala z ekspozycją gier historycznych, które dostarczały rozrywki naszym przodkom, np.: „Chopad – Indie“, „V/VI w.“, „Hnefatafl – VIII-XI w.”, „Tablut – VIII-XI w.”, „Alquerque – X-XII w.”, „Tic Tac Toe 3 Men Morris) – starożytność i średniowiecze”. Gry owe, często ręcznie przez przodków wykonywane, są dziś imponującym świadectwem rozwoju kultury i tego, że człowiek potrzebuje intelektualnej rozrywki, niezależnie od czasów, w których żyje.
Najmłodsi mogli rozwijać swoje talenty artystyczne i wyobraźnię w Kąciku Malucha, gdzie pod okiem przygotowanych wolontariuszek wykonywali prace plastyczne z wykorzystaniem różnych technik.
Współczesne gry planszowe są o wiele ciekawsze niż tradycyjny chińczyk. Rozbudowane zasady, wciągająca fabuła, mnogość pionków, żetonów i elementów, dowolnie modyfikowalne plansze – to atuty dobrych gier planszowych, które są już realną konkurencją dla gier komputerowych, a często są od nich lepsze. I mają tę zaletę, że integrują rodziny i pokolenia poprzez wartościowe spędzanie czasu przy „planszowym wyzwaniu”.
Każdy, kto chciał spróbować swoich sił, mógł też wziąć udział w Miniturnieju lub Turnieju Kapsli rozgrywanym na wolnym powietrzu. Dla najlepszych były nagrody, oczywiście gry planszowe. Zainteresowani mogli wysłuchać wykładu na temat „Historia gier planszowych w Polsce” przygotowanego i wygłoszonego przez Piotra Adamczyka.
Dziękujemy wszystkim przybyłym za uczestnictwo i stworzenie świetnej atmosfery. Zapraszamy za rok.
E. Sienkiewicz ZSEiT w Pasłęku