W tym roku Dzień Działacza Kultury, który uroczyście obchodzono 17 maja, zgromadził twórców i animatorów kultury z terenu powiatu elbląskiego w Łępnie, gmina Godkowo. Była to okazja do dokonania podsumowań, wręczenia odznaczeń i nagród.
W uroczystości uczestniczyły władze samorządowe powiatu elbląskiego oraz gmin z terenu powiatu, radni, dyrektorzy jednostek kultury, placówek oświatowych oraz społeczni działacze kultury.
Starosta Sławomir Jezierski wręczył przyznane trzem osobom przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Następnie, wspólnie z przewodniczącym Rady Powiatu Ryszardem Zagalskim, wręczył Nagrody Starosty Elbląskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, które w roku 2013 Zarząd Powiatu przyznał pięciu osobom indywidualnie oraz dwie nagrody zespołowe. Do życzeń i gratulacji dołączył się gospodarz uroczystości, wójt gminy Godkowo – Janusz Grzywalski.
W części artystycznej zaprezentowały się bardzo utalentowane dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjum z gminy Godkowo. Wystąpił też z krótkim koncertem lokalny zespół „Melodie z Godkowa”.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał odznaki honorowe
„Zasłużony dla Kultury Polskiej” następującym osobom:
Marian Michał Kamiński gm. Rychliki) – działalnością na rzecz kultury zajmuje się od 1974 roku. W latach 1974-1978 śpiewał w chórze dziecięcym przy Parafii św. Józefa w Pasłęku; w latach 1981-1989 występowałw chórach i zespołach muzyki sakralnej przy seminarium duchownym xx Werbistów; w latach 1991-1994 prowadził chór młodzieżowy przy Parafii św. św. Piotra i Pawła w Moskwie; w latach 1994-1996 współpracował z chórem przy cerkwi greckokatolickiej obrządku moskiewskiego pw. św. Teresy Wielkiej w Rzymie; w latach 1999-2009 prowadził chór przy Parafii bł. Jerzego Matulewicza w Pasłęku; od 2007 roku do chwili obecnej prowadzi chór „Buczyna” w gminie Rychliki i współpracuje z zespołem folkowym „Potok” działającym przy Bibliotece Publicznej w Rychlikach.
Marian Kamiński opracował hymn na 700-lecie Rychlik, skomponował też kilka pieśni o tematyce religijnej i świeckiej. Jest autorem wielu pieśni folkowych dla zespołu „Potok”, a także przetłumaczył dziesiątki tekstów z wielu języków.
Jako dyrygent chóru „Buczyna” bierze czynny udział w organizowaniu corocznych Wojciechowych Nieszporów Kolędowych oraz w Wojciechowym Przeglądzie Chórów organizowanych w Sanktuarium św. Wojciecha w Świętym Gaju.
Za swoją pracę twórczą był wielokrotnie nagradzany, m.in. w 2010 r. wyróżnienie na V Spotkaniach z Folklorem w Miłakowie; I miejsce na Festiwalu Pieśni Religijnej dla Mieszkańców Żuław i Mierzei Wiślanej w Kmiecinie w 2010 r. oraz III miejsce w 2012 roku.
Zespół „Potok”, którego jest współzałożycielem i członkiem, koncertuje na wielu imprezach w gminie Rychliki i obecnie nagrywa swoją pierwszą płytę z muzyką folk.
Marlena Szwemińska gm. Gronowo Elbląskie) – jest dyplomowaną nauczycielką przedszkola i pedagogiem specjalnym z prawie 30-letnim stażem. W 2005 r. zainicjowała tworzenie wprzedszkolach „gabinetów polisensorycznych” - miejsc wielozmysłowego poznawania przez dziecko iwielozmysłowego oddziaływania na dziecko. W 2008 r. współtworzyła podręcznik dla edukacji wczesnoszkolnej pt. „Elbląg i okolice. Aktywna historia regionu”. W 2010 r. była współautorką nowego podręcznika wychowania przedszkolnego oraz kompleksowego systemu edukacji przedszkolnej „Przedszkolne zabawianki”. Współpracuje z wieloma instytucjami i środowiskami zajmującymi się osobami niepełnosprawnymi. Wspólnie zBeatą Wrzosek założyła w 1998 r. Klub Młodzieżowy „Trakt”, w którym młodzież zupośledzeniem umysłowym przygotowywała sztuki teatralne według własnego pomysłu. Były one wystawiane na scenie w Centrum Sztuki Galeria EL w latach 1998-2004. Tam też Marlena Szwemińska organizowała wystawy osób niepełnosprawnych, którymi się zajmowała, prowadząc kółka plastyczne.
Marlena Szwemińska jest wielkim społecznikiem ipropagatorem kultury na wsi, gdzie aktywnie działa na rzecz rozwoju lokalnej społeczności. W 2011 r. powołała i prowadzi Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi „Oleśno - wieś zpomysłem”. Jego celem jest integracja mieszkańców oraz działalność edukacyjna iartystyczna. W tym celu wraz z mężem w 2010 r. stworzyli „Stodolarnię” - miejsce gdzie lokalną kulturę tworzy wiejska młodzież i dzieci. To tu odbywają się warsztaty ceramiczne, plastyczne i teatralne, spotkania, wspólne wieczorki poetyckie, koncerty. W wydarzeniach tych uczestniczą nie tylko mieszkańcy wsi Oleśno, czy Gronowa Elbląskiego, ale całego regionu. Od 2012 r. przy „Stodolarni” działa Lokalne Muzeum Kultury Ludowej.
Ogromna przestrzeń „Stodolarni” pozwala na rozwój życia kulturalnego, dlatego młodzi ludzie z grupy teatralnej „Skrupcie się” działającej w CSE „Światowid” w Elblągu wybrali to miejsce na realizację swojego projektu „Wrośnij w to!”. Projekt w 2012 r. pozyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury iDziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Młodzież miała nie tylko okazję uczestniczyć wwarsztatach teatru tańca, białego śpiewu, ale też animacji poklatkowej i arteterapii. W 2013r. we współpracy ze Stowarzyszeniem Kulturalnym „Viva Art” w Elblągu pani Szwemińska będzie realizowała projekt „Pajęczyna”, polegający na aktywizacji kulturalnej dzieci z Oleśna i Gronowa Elbląskiego.
Od 2010 r. cyklicznie organizuje w lipcu spotkania integracyjne dla osób niepełnosprawnych, podczas których mają okazję m.in. zaprezentować przygotowane przez siebie spektakle teatralne. Dużą popularnością cieszą się również kulturalne imprezy plenerowe organizowane przez Stowarzyszenie ipanią Marlenę w tym: „Pożegnanie lata” i„Noc Świętojańska”, które już dwukrotnie odbywały się w Oleśnie.
Za swoje zaangażowanie, pomysły i dotychczasową działalność Marlena Szwemińska otrzymała w 2007 r. Tytuł Osobowość Roku. Jej wrażliwość, miłość do sztuki, niespożyta energia pozwoliły wsi Oleśno zaistnieć na mapie kulturalnej, a mieszkańcom miejscowości dały możliwość obcowania ze sztuką.
Anna Więckowska gm. Godkowo) – od 24 lat zajmuje się pracą pedagogiczną z dziećmi i młodzieżą oraz działaniami na rzecz środowiska lokalnego. W pracy pedagogicznej na szczególną uwagę zasługują działania artystyczne podejmowane z młodzieżą na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. W tym zakresie współpracuje z ośrodkami kultury - Młodzieżowym Domem Kultury oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, Publiczną Biblioteką w Godkowie, Biblioteką Pedagogiczną w Pasłęku oraz Urzędem Gminy w Godkowie.
Od 2004 roku w ramach działań Koła Miłośników Sztuki pod kierunkiem Anny Więckowskiej młodzież gimnazjalna wykonuje wiele ciekawych prac plastycznych, uczestniczy w międzyszkolnych i międzynarodowych warsztatach, wernisażach oraz odnosi szereg znaczących sukcesów w konkursach, takich jak:
- Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Szkolnej Euroregionu Bałtyk „Od morza jesteśmy” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Elbląga organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu;
- Międzynarodowy Konkurs „Cztery żywioły” oraz Międzynarodowy Konkurs „Nasze Miasta” organizowany przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu;
- Międzynarodowe Warsztaty Plastyczne w Elblągu oraz w Stegnie z udziałem dzieci i młodzieży z Rosji oraz Danii;
- Ogólnopolski Konkurs „Zapobiegajmy pożarom"; Ogólnopolski Konkurs nt. „Twoja wiedza i czujka czadu w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu”.
Sylwetki laureatów Nagrody Starosty Elbląskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w roku 2013
Anna Korzeniowska gm. Godkowo) – ma 30-letni staż pracy w Bibliotece Publicznej w Godkowie. Prowadzi szeroką działalność związaną z upowszechnianiem i popularyzacją czytelnictwa w gminie. Z jej inicjatywy przy bibliotece działają dwa Dyskusyjne Kluby Książki dla dorosłych i młodzieży szkolnej. Jest animatorem życia kulturalnego w gminie Godkowo – organizuje konkursy literackie, plastyczne, wystawy, spotkania z pisarzami i teatrem. Wiele uwagi poświęca lokalnemu dziedzictwu kulturowemu wsi, organizując coroczne konkursy cieszące się uznaniem wśród lokalnej społeczności, takie jak „Tradycje wielkanocne” czy konkurs bożonarodzeniowy na kartkę świąteczną, szopkę, potrawę wigilijną.
Iwona Kowalska gm. Milejewo) – inicjatorka i założycielka Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Zalesie „Zalesianka”, w którym pracuje społecznie, wspierając rozwój kulturalny dzieci i młodzieży. Organizuje letnie „wakacje ze sztuką” oraz zimowe ferie dla dzieci – wyjazdy do teatru, kina, pisanie legendy o powstaniu Zalesia, warsztaty decoupage, malarstwa koronkarstwa itp.
Dba o dziedzictwo kulturowe wsi Zalesie, odnawiając zapomniane, ale symboliczne dla mieszkańców miejsca. Takimi działaniami integruje lokalną społeczność i pobudza jej aktywność. Jest organizatorką cyklicznych imprez kulturalnych o zasięgu powiatowym. Pozyskała fundusze na remont świetlicy wiejskiej, która stała się miejscem spotkań mieszkańców i służy tworzeniu kultury. Aktywnie pozyskuje zewnętrzne środki finansowe na realizację projektów propagujących lokalna kulturę.
Roman Lastovjak gm. Godkowo) – w latach 80. ubiegłego wieku pracował na Litwie jako kierownik zespołu „Swietlica”, popularyzując folklor we Lwowie, Kijowie, Wilnie, Rydze, Gdańsku, Warszawie, Pradze. Jednocześnie pracował jako kierownik polskiego zespołu „Edelwejs” w Duksztach koło Wilna, za co otrzymał kilka nagród. Od 2001 r. pracuje w Polsce jako kierownik zespołu „Godkowianka”, a od 2007 r. jak kierownik zespołu ”Melodie z Godkowa”. Zespół wielokrotnie koncertował podczas uroczystości gminnych i powiatowych, występował też na wielu przeglądach i festiwalach. Pracę zespołu docenił Starosta Elbląski przyznając mu swoją nagrodę w ubiegłym roku. Pan Roman Lastovjak wyróżnia się dużą aktywnością społeczną na rzecz krzewienia kultury i integracji wspólnot narodowych.
ks. Andrzej Sroka gm. Godkowo / Pasłęk) – został wyświęcony w Rzymie w 1987 r. przez Jana Pawła II. Od 1991 r. jest proboszczem Parafii Greckokatolickiej w Elblągu, Pasłęku i Godkowie. Gruntownie odrestaurował dwa zabytkowe kościoły w Elblągu i Pasłęku wraz z otoczeniem. Obecnie przystąpił do budowy nowych cerkwi w Elblągu i Godkowie. Aktywnie współdziałał przy organizacji jedenastu edycji festiwalu pieśni i tańca pn. „Uczta Kultur Wschodu”, który gromadzi wiele zespołów i tysiące widzów z Polski i Ukrainy. Festiwal wspaniale promuje powiat elbląski i kulturę mniejszości ukraińskiej.
Ksiądz Sroka jest inicjatorem Przeglądów Teatrów i Chórów z Ukrainy, które odbywają się w Elblągu. Jest też prekursorem spotkań ekumenicznych dla mieszkańców powiatu elbląskiego. Dał się poznać jako sprawdzony orędownik pojednania między narodami Polski i Ukrainy.
Ksiądz Andrzej Sroka jest aktywnym organizatorem i uczestnikiem życia artystycznego i kulturalnego w województwie warmińsko-mazurskim.
Celestyn Torucki gm. Pasłęk) – od 54 lat pełni funkcję kapelmistrza Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielonce Pasłęckiej. Jego wieloletnia działalność zaowocowała wykształceniem kilku pokoleń muzyków – umiejętność gry na instrumentach dętych zawdzięcza mu ponad 100 osób, z czego kilku adeptów zostało muzykami w orkiestrach wojskowych.
Pan Celestyn brał udział ze swoją orkiestrą w wielu wydarzeniach na terenie miasta i gminy Pasłęk, uświetniając wiele uroczystości. Prowadzona przez niego orkiestra w swojej historii zdobywała liczne nagrody na rozmaitych przeglądach orkiestr dętych.
Poświęcenie i pasja Celestyna Toruckiego umożliwiają upowszechnianie trudnej sztuki gry na instrumentach dętych wśród dzieci i młodzieży.
Za swoją społeczną działalność był wielokrotnie nagradzany, a w ubiegłym roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Orkiestra Dęta OSP w Zielonce Pasłęckiej gm. Pasłęk) – istnieje nieprzerwanie od 1957 r. Przez cały czas kieruje nią Celestyn Torucki. Każdego roku orkiestra występuje ponad 30 razy na różnych uroczystościach świeckich i kościelnych w gminie Pasłęk i powiecie. Muzycy koncertują również poza powiatem elbląskim – w Malborku, Ostródzie, podczas pielgrzymek na Jasną Górę i uroczystości w Licheniu. W 2008 r. orkiestra koncertowała przez 10 dni w Niemczech z zaprzyjaźnioną orkiestrą z Itzehoe.
Orkiestra integruje lokalne środowiska, przyczyniając się do upowszechniania kultury muzycznej wśród mieszkańców powiatu elbląskiego. Odgrywa również ważną rolę wychowawczą i kulturotwórczą, popularyzując grę na instrumentach dętych wśród najmłodszych mieszkańców gminy Pasłęk.
Za swoją wieloletnią działalność orkiestra otrzymała miele dyplomów, podziękowań i wyróżnień od władz gminnych, powiatowych i wojewódzkich.
Zespół folklorystyczny „Pasłęczanie” gm. Pasłęk) – obchodził w ubiegłym roku jubileusz 30-lecia istnienia. Przez wszystkie te lata publiczność podziwia ich szyk, kunszt oraz wspaniałe muzyczno-taneczne prezentacje. Ten najstarszy zespół Pasłęckiego Ośrodka Kultury wypracował bogaty dorobek artystyczny, który został utrwalony w siedmiu tomach kroniki. W ciągu 30 lat „Pasłęczanie” wystąpili w 435 koncertach z okazji świąt państwowych, festynów, dożynek i jubileuszy. Zespół uczestniczył w prawie 60 przeglądach regionalnych, wojewódzkich i ogólnopolskich, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia.
„Pasłęczanie” koncertowali też w Niemczech, Rosji i na Litwie, stając się wizytówką naszego regionu.