Niemal stu przedstawicieli samorządów lokalnych z różnych regionów Polski i Niemiec uczestniczyło w zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Elblągu dwudniowym kongresie komunalnym, poświęconym wymianie młodzieżowej i współpracy partnerskiej obu krajów.
XI Polsko-Niemiecki Samorządowy Kongres Komunalny odbywał się pod hasłem „Młodzież przyszłością Europy – doświadczenia polskich i niemieckich samorządów w ostatniej dekadzie”. Poza samorządowcami z obu krajów uczestniczyli w nim parlamentarzyści, wychowawcy, naukowcy i przedstawiciele mniejszości narodowych.
Głównym celem debaty było podsumowanie doświadczeń samorządów w organizowaniu wymiany młodzieżowej i innych form współpracy, służącej polsko-niemieckiemu zbliżeniu w ostatniej dekadzie. Kongres stał się platformą wymiany informacji i dobrych przykładów takich inicjatyw.
Z zaproszenia na elbląski kongres - z powodu podróży zagranicznej - nie mógł skorzystać Lech Wałęsa, który skierował list do uczestników. Przypomniał w nim trudną historię obu narodów oraz rolę pokolenia Solidarności w walce o wolną Polskę i wspólną Europę. Jego zdaniem nie można pozwolić, aby młodzi ludzie zapominali o tamtych wartościach. Musimy jednak uznać, że mają prawo żyć swoim życiem i wypełniać polityczną i gospodarczą przestrzeń wspólnej Europy swoimi pomysłami i swoją pracą. Starajmy się jedynie nauczyć młodych ludzi współpracy ponad podziałami, tak jak my się jej uczyliśmy i jak wprowadziliśmy ją w życie. Tworzenie programów wymiany uczniowskiej, projektów kulturalnych, imprez sportowych to wspaniałe sposoby na budowanie mostów pomiędzy rówieśnikami z różnych państw – napisał były prezydent RP.
Powiat elbląski współpracuje z powiatem Steinburg kraj związkowy Szlezwik-Holsztyn) już od ponad 11 lat. Oficjalne porozumienie o partnerstwie każdego roku wypełniane jest treścią w wyniku realizacji kolejnych projektów wymiany młodzieży, samorządowców i mieszkańców obu regionów. W drugim dniu kongresu dotychczasowe efekty tej współpracy podsumowali przewodniczący Rady Powiatu Steinburg Hans-Friedrich Tiemann i Stefan Roennau z urzędu powiatowego Steinburg, zaś ciekawymi refleksjami z punktu widzenia młodego pokolenia na temat dotychczas zrealizowanych wymian młodzieży podzieliła się uczennica Zespołu Szkół w Pasłęku Patrycja Szmit.
Organizatorem Kongresu było Starostwo Powiatowe w Elblągu w partnerstwie z Marszałkiem Województwa Warmińsko- Mazurskiego, Prezydentami Elbląga oraz Olsztyna i Starostą Olsztyńskim, natomiast ze strony niemieckiej współpracowała AKP Deutschland Deutsch-Polnische Arbeitsgemeinschaft Kommunalpolitische Partnerschaften) pod kierownictwem Bernda Hinza. Kongres był dofinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.