Zachowane dziedzictwo kulturowe, bogata historia, unikatowe stanowiska archeologiczne, wybitne walory krajoznawcze z zachowanymi naturalnymi krajobrazami, znaczna ilość lasów i wód powierzchniowych stanowią dobre warunki do rozwoju różnych form wypoczynku i rekreacji.Ze względu na rzeźbę terenu w powiecie elbląskim można spotkać krajobrazy: nadzalewowe, deltowe, jeziorno-bagienne, równin i wzniesień morenowych, pagórków pojeziernych, dolin i równin.W związku z występowaniem obszarów o wybitnych walorach przyrodniczych utworzona jest sieć obszarów przyrodniczo cennych prawnie chronionych, są to: rezerwaty przyrody, leśne, ornitologiczne, florystyczne, torfowiskowe Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej, Obszary Krajobrazu Chronionego.Na terenie powiatu elbląskiego znajduje się wiele ciekawych szlaków turystycznych m. in.:
- Szlak Kopernikowski, biegnący przez miejscowości gdzie przebywał Mikołaj Kopernik;
- Szlak św. Wojciecha z Elbląga do Świętego Gaju - miejsca męczeństwa św. Wojciecha;
- Szlak wodny na Kanale Elbląskim z zespołem pięciupochylni;
- tor wodny na Rzece Elbląg i Zalewie Wiślanym;
- trasy rowerowe, piesze i konnemiędzy innymi po Wysoczyźnie Elbląskiej.
Na obszarze nizinnym niepowtarzalnym zjawiskiem jest rezerwat jeziora Druzno zaliczany do rezerwatów o randze międzynarodowej. Występuje tu około 180 gatunków ptactwa błotnego i wodnego. Jest miejscem lęgowym i ostoją rzadko występujących gatunków. Przez jezioro przebiega tor wodny ku pochylniom na Kanale Elbląskim. Kanał jest jednym z najciekawszych pod względem krajoznawczym i technicznym szlakiem wodnym w skali światowej. Długość jego wynosi 129,8 km, w tym odcinek Ostróda-Elbląg - 80,4 km. Uwzględniając odgałęzienia na jeziorach całkowita długość kanału wynosi 187,2 km. Unikatowe urządzenia techniczne jakimi są pochylnie w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach oraz piękny urozmaicony krajobraz na trasie stanowią jedyną tego typu atrakcję turystyczną w Europie.
Pomimo zniszczeń wojennych, szeregu przemian społecznych tereny te nadal urzekają bogactwem i pięknem krajobrazu, pozostałościami dziedzictwa kulturowego, charakterystyczną zabudową, licznymi miejscami historycznymi i zabytkami. Na uwagę zasługują między innymi: zamki, pałace, dworki, architektura sakralna, cmentarze, budownictwo wiejskie i miejskie z okresu średniowiecza i wieków nowożytnych.
Organizacje Turystyczne:
Przydatne linki i adresy
Biuro Informacji Turystycznej w Tolkmicku
ul. Świętojańska 1, 82-340 Tolkmicko
tel./fax 055 -231- 61- 82
inf-tur.tolkmicko@wp.pl