W czwartek 10 października 2024 roku reprezentanci klas o nachyleniu bezpieczeństwa publicznego z Zespołu Szkół w Pasłęku mogli wziąć udział w projekcie opracowanym przez holenderską Fundację Reshape. Inicjatywa jest częścią kampanii edukacyjnej służącej podnoszeniu świadomości na temat ryzyka i niebezpieczeństwa związanego z handlem ludźmi. Scenariusz do zagadek, jakie musieli rozwiązać uczniowie, powstał na podstawie realnych modus operandi przygotowanych przez funkcjonariuszy Głównej Komendy Policji i Staży Granicznej. Kluczowym zadaniem graczy była pomoc wirtualnej ofierze handlu ludźmi, a także wydostanie się z pojazdu. W tym celu grupa musiała rozwiązać interaktywne zadania i złamać szyfry. Pomieszczenia w Escape trucku były tak przygotowane, aby odzwierciedlały realne warunki życia ofiar. Nieprzyjemny zapach, niepokojące dźwięki i poczucie, że jest się w potrzasku potęgowały strach i przerażenie. Wszystkie te zabiegi miały na celu uświadomienie graczom ogromu cierpień, których doświadczają ofiary handlu ludźmi. Niestety pokrzywdzonych tym procederem jest dziś w świecie coraz więcej, problem jest globalny i wymaga uwagi.

Info. ZS Pasłęk