26 czerwca br. miało miejsce posiedzenie Komitetu Sterującego Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Elbląga (MOF Elbląg). W skład Komitetu Sterującego wchodzą przedstawiciele wszystkich samorządów tworzących MOF Elbląga tj.: Gminy Miasto Elbląg (lider partnerstwa), Gminy Elbląg, Gminy Gronowo Elbląskie, Gminy Markusy, Gminy Milejewo, Gminy Młynary, Gminy Pasłęk, Gminy Tolkmicko oraz Powiatu Elbląskiego. Komitet Sterujący jest organem uchwałodawczym Związku ZIT.

Przedmiotem drugiego już posiedzenia były istotne tematy związane z nową perspektywą finansową i możliwościami aplikowania o środki unijne. Omówiono ostateczny zakres wsparcia przewidziany dla ZIT MOF Elbląga w programie regionalnym FEWiM 2021-2027 oraz wstępne założenia harmonogramu naborów w ramach działań ZIT w kolejnych latach. Przedstawiono stan prac nad przygotowaniem Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) dla MOF Elbląga.

Istotnym punktem programu było również podpisanie aneksu do Porozumienia z dnia 2 stycznia 2022 r. dotyczącego współdziałania przy realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Elbląga.