12 czerwca 2024 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku odbyła się XXIII edycja Olimpiady „Przyroda i historia powiatu elbląskiego”, którą zorganizowało Starostwo Powiatowe w Elblągu wspólnie z Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej oraz Warmińsko-Mazurskim Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Elblągu.

Do konkursu przystąpiło osiem reprezentacji szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu elbląskiego w których skład wchodziło 24 uczniów. Udział w Olimpiadzie wzięli uczniowie z :

Szkoły Podstawowej w Młynarach,

Szkoły Podstawowej Nr 1 w Pasłęku,

Szkoły Podstawowej w Zwierznie,

Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku,

Zespołu Szkół w Pasłęku.

Oprócz rozgrywek indywidualnych w formie testu wiedzy, składającego się z 30 pytań zamkniętych, uczniowie (szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe) w ramach pracy zespołowej mięli do przygotowania film „Nieznane oblicze gminy…”, jednej wybranej gminy z terenu powiatu elbląskiego, w formie reportażu o atrakcjach historycznych i przyrodniczych, a także zawierający krótki wywiad z osobą, która może coś interesującego powiedzieć o danym obiekcie…

XXIII Olimpiadę „Przyroda i historia powiatu elbląskiego” odbyła się pod patronatem Wojewódzkiego Warmińsko-Mazurskiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie Pana Mirosława Jonakowskiego, który ufundował nagrody w kategorii zespołowej szkół ponadpodstawowych. Nagrody dla zwycięzców w pozostałych kategoriach ufundował Starosta Elbląski Pan Maciej Romanowski.

Przebieg Olimpiady nadzorowała komisja, która po dokonaniu oceny prac uczniów ustaliła, że nagrody otrzymują:

w klasyfikacji indywidualnej w grupie szkół podstawowych:

I miejsce – Jakub Kalinowski – Szkoła Podstawowa w Zwierznie,

Nagrody indywidualne w grupie szkół ponadpodstawowych:

I miejsce – Bruno Korpysa –Zespół Szkół w Pasłęku,

W klasyfikacji drużynowej szkół podstawowych:

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Zwierznie (Helena Kozicka, Jakub Kalinowski, Michał Koszołko),

II miejsce – Szkoła Podstawowa w Młynarach (Szymon Jędryczko, Ewa Ruśniak, Julia Walczak),

III miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Pasłęku (Lena Włodarska, Alicja Filipczak, Filip Filipczak).

Nagrody zespołowe szkół ponadpodstawowych otrzymali:

- I miejsce – Zespół Szkół w Pasłęku (Aleksander Rokicki, Mikołaj Drysiak, Bruno Korpysa),

- II miejsce – Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku (Michael Albatrowicz, Jakub Ged, Franciszek Brzeziński),

- III miejsce – Zespół Szkół w Pasłęku (Alicja Huk, Julia Sobolewska, Filip Włoczewski).

Wszyscy uczestnicy Olimpiady otrzymali pamiątkowe nagrody, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Elblągu.

Dyplomy i nagrody zostały wręczone przez Wicestarostę Elbląskiego Pana Ryszarda Zająca oraz Wojewódzkiego Warmińsko-Mazurskiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie Pana Mirosława Jonakowskiego.

Zgromadzeni mogli liczyć na przepyszny poczęstunek zasponsorowany przez Starostę Elbląskiego, a wykonany przez pracowników gościnnego jak zwykle gospodarza Dyrektora ZSEiT w Pasłęku Pana Mariana Matuszczaka .

Wszystkim uczniom i opiekunom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, uczestnikom gratulujemy wiedzy i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji Olimpiady.

Pracownicy Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu.