W dniach od 3 do 6 października grupa dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Samodzielne Mieszkanie” i Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Zakątek” miały przyjemność zwiedzić zabytkowe miasto Kraków. A wszystko za sprawą Fundacji ERBUD Wspólne Wyzwania z Warszawy, z którą placówki współpracują od ponad roku.
W ramach wspomnianej współpracy Fundacja prowadzi projekt Recepta Na Sukces. Celem programu jest wzbudzenie i zwiększenie motywacji, zaangażowania i wytrwałości w stawianiu sobie celów osobistych przez naszą młodzież. Ważne, że odbiorcami szkoleń są również wychowawcy. Oprócz aspektu szkoleniowego wychowankowie mogli podziwiać zabytki Krakowa.
Spacerowali rynkiem Starego Miasta. Rynek ten słusznie słynie w Europie ze swego uroku. Jest to wyjątkowe miejsce, które brało udział w wielu historycznych wydarzeniach. Niezmiennym od lat symbolem Krakowa jest Kościół Mariacki, który zachwycił dzieciaki swoimi misternymi zdobieniami. Podziwiając pomnika Adama Mickiewicza, wysłuchały słynnego hejnału z Kościoła Mariackiego. W renesansowych Sukiennicach można było obejrzeć pięknie wykonane ozdoby i zakupić pamiątki dla bliskich. Spacerowały również szlakiem Wyspiańskiego, trasa ta obejmowała: ulicę Floriańską wraz ze słynnym Barbakanem, Kościół św. Franciszka, Kościół Na Skałce, rynek Starego Miasta, Sukiennice, Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza, Kościół Mariacki i Wawel. Zwiedziły Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Znajduje się tam wyjątkowa kolekcja dzieł wybitnych polskich artystów takich jak Jan Matejko, Henryk Siemiradzki czy Józef Chełmoński.
Ciekawą atrakcją była wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce. Podczas wycieczki trasą turystyczną dzieci podziwiały wspaniałe kaplice, urokliwe podziemne jeziorka, oryginalne urządzenia, a także ślady prac górniczych. Rynek podziemny pod powierzchnią rynku pomiędzy Sukiennicami a kościołem Mariackim, na głębokości kilku metrów kryje prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Spacerując podziemnym szlakiem turystycznym śladem europejskiej tożsamości Krakowa, dzieci mogły poczuć atmosferę panującą niegdyś na średniowiecznym rynku. W tej podróży w czasie wyobraźnię wspierają m.in. odsłonięte fundamenty chat z przełomu XII i XIII wieku, ceglane mury dawnych budowli, oryginalne, wydobyte podczas wykopalisk przedmioty czy rekonstrukcje rzemieślniczych warsztatów.
Jednak aspekt szkoleniowy był tu niezmiernie ważny. Dzieciaki miały zajęcia warsztatowe z psychologiem z zakresu budzenia w sobie motywacji do działania, wzmocnienia wiary w swoje możliwości. Dlatego też zwiedzając Kraków realizowały stawiane im zadania. Miks pracy terapeutycznej polegał na przekuwaniu podanej dawki teorii na działania praktyczne zgodnie z nazwą warsztatu „nie(co) kreatywni”.
Intensywność tych dni, zdaniem wychowanków, nie przełożyła się na ich zmęczenie, ale na chęć działania i walki o siebie.
Serdeczne podziękowania dla Ewy i Agnieszki, które zadbały o mądrość i komfort szkolenia.
Anna Łukawska-Czyżów
https://powiat.elblag.pl/de/strona-glowna-2/5245-wycieczka-do-krakowa#sigProIdb3fd6dd598