Już za trzy tygodnie zjadą do wsi nie tylko wielbiciele aniołów, ale także delegacje z Francji i z Ukrainy. Trwają wszechstronne przygotowania. Mieszkańcy poprawiają estetykę posesji i terenów wspólnych wsi. Niebawem do wsi powstanie piękna droga.
W czasie trwających anielskich warsztatów przygotowują wyjątkowe pamiątki i dekoracje. Powstają w czterech językach foldery. W domach szykowane są miejsca noclegowe dla gości. Planowany jest rodzaj posiłków i lokalnych przysmaków do ugoszczenia. Grupa ognia „Angels in the fire” doskonali umiejętności kuglarskie, które będą przydatne do prowadzenia warsztatów i pokazu. Młodzi czekają na przyjazd kolegów z Francji, by w tym roku razem wystąpić podczas Zlotu w Aniołowie, a w przyszłości podczas bretońskiego festiwalu Thelokalize.
Ostatniego dnia czerwca odbędą się w Aniołowie lekcje języka francuskiego. Wiemy, że Francuzi szlifują język polski. Członkom delegacji z Ukrainy zostały wysłane zaproszenia celem dopełnienia przez nich formalności wjazdowych. Obie delegacje przygotowują się do zaprezentowania u nas kultury swoich regionów.
Działania w Aniołowie objęły patronatem ważne osoby i media. Wspierają niezawodni partnerzy z Gminy Pasłęk jak MOSIR i POK, partnerzy z Gminy Elbląg i Milejewo oraz Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski LGD. Trwa jeszcze ustalanie szczegółów programu pobytu obu delegacji. Pomagają w tym członkowie stowarzyszeń polsko-francuskich Amitie i Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie.
Działania współfinansowane są ze środków Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Gminy Pasłęk. Realizowane są w ramach zadania publicznego „Aktywni we wspólnej Europie” przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi „Aniołowo”. Polegać będą na sześciodniowej wizycie studyjnej około trzydziestoosobowej grupy Bretończyków i pięcioosobowej delegacji z Ukrainy w Aniołowie. Jest to kontynuacją współpracy Aniołowa z mieszkańcami Saint Thelo, nawiązanej w 2008 roku. W 2018 roku dołączą do partnerstwa mieszkańcy z Okręgu Rówieńskiego. Przedsięwzięcie ma na celu zaprezentowanie członkom delegacji z Francji i Ukrainy bogatego dziedzictwa kultury gminy Pasłęk, jej walorów turystycznych oraz potencjału gospodarczego i społecznego. Służyć będzie integracji europejskiej oraz rozwijanie kontaktów i współpracy między społeczeństwami Warmii i Mazur, Bretanii i Okręgu Rówieńskiego.
Podczas pobytu członkowie delegacji zwiedzą Pasłęk i jego najważniejsze zabytki. W Gołąbkach zapoznają się z działalnością Koła Łowieckiego Bóbr” . Poznają dwie wiodące działalności Gminy Pasłęk: ICC Sery i Proksmus. Obejrzą główne zabytki Pasłęka i wysłuchają mini koncertu organowego. Dowiedzą się jak działa Akademia Młodego Geniusza i jak po remoncie funkcjonuje Szkoła Podstawowa Nr 2. Wezmą aktywny udział w XIV Zlocie Miłośników Aniołów i posadzą drzewo przyjaźni ANIOTHELO w Aniołowie. W tym roku obchodzony jest jubileuszu 10-lecia współpracy Aniołowa i Saint Thelo.
W czasie pobytu poznają piękną stolicę Warmii i Mazur oraz miejsca historyczne związane z tragedią wojny. Pokażemy Stalag w Olsztynku, gdzie styka się historia Polaków, Francuzów i Ukraińców. Zginął w nim ojciec jednego z uczestników wizyty i rodacy pozostałych. Dzięki zaangażowaniu i życzliwości partnerów obu gmin, przebywać będą na urokliwym terenie Gminy Elbląg i Milejewo. Zamieszkają u rodzin w Aniołowie i w sąsiedztwie wsi.
Będziemy przez cały czas towarzyszyć naszym przyjaciołom, których mieszkańcy Aniołowa darzą wielką sympatią. Pokażemy jak za sprawą aktywnych ludzi, dzięki środkom UE nasz region i Polska pięknieje. Zachęcimy tym samym partnerów z Ukrainy do aktywności i odwagi w działaniach. Postaramy się dowiedzieć, jak można pomóc społeczności w stanie wojny i w czasie przeobrażeń. Będziemy wspierać się doświadczeniem w 10-letniej współpracy z partnerem francuskim.
Kontakt wpłynie na rozwój lokalny i aktywność w pokojowym budowaniu wspólnej Europy.
Działania projektu Aktywni we wspólnej Europie” są objęte patronatem
Starosty Elbląskiego i Burmistrza Pasłęka.
Wspierane przez Gminę Elbląg i Gminę Milejewo
Realizacja programu pobytu współfinansowana ze środków Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Zarządu Powiatu Elbląskiego i Gminy Pasłęk.
Opieka medialna TVP 3 Oddział Olsztyn, Radio Olsztyn, Dziennik Elbląski i Głos Pasłęka
koordynator projektu Halina Cieśla
asystent koordynatora Iwona Gałus