W tym roku miejscem uroczystości związanych z powiatowymi obchodami Dnia Działacza Kultury był Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku. Każdego roku z tej okazji są przyznawane nagrody i wyróżnienia osobom, które w swojej codziennej pracy wyróżniają się wyjątkową twórczością artystyczną lub zaangażowaniem w upowszechnianie kultury.
Starosta Maciej Romanowski wręczył odznakę honorową nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, którą otrzymała Barbara Masalska, reprezentująca gminę Markusy. Przyznano też 9 indywidualnych Nagród Starosty Elbląskiego w dziedzinie kultury i jedną nagrodę zespołową. Odebrali je: Barbara Chrząszcz, Halina Cieśla, Maria Gawryluk, Adam Makarewicz, Andrzej Krasiński, Wiesław Nasiadko, Dawid Oszlis, Anita Sienicka, Lech Słodownik i Grupa Teatralna PROSKENION z Rychlik.
W części artystycznej zaprezentowała się utalentowana wokalistka z Pasłęckiego Ośrodka Kultury – Urszula Spychalska oraz Kapela „Sztama”, obchodząca w tym roku jubileusz 25-lecia działalności.
Osoba odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
Barbara Masalska (gmina Markusy) – przez 36 lat pracowała w ramach wolontariatu w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci w Markusach, gdzie pełniła funkcję przewodniczącej koła. Prowadziła działalność kulturalną na rzecz najmłodszych mieszkańców gminy Markusy, organizując liczne imprezy, wycieczki i zabawy.
Od 2004 r. pisze wiersze. Do chwili obecnej wydała 6 tomików poezji: „Kaczeńce i inne wiersze”, „Budzi się życie”, „Zatrzymaj się na chwilę”, „W jesieni życia”, „Polne kwiaty”, „Leć poezjo, leć...”.
Pani Barbara czynnie działa w Klubie Seniora przy Bibliotece Publicznej Gminy Markusy, pełniąc funkcję jego przewodniczącej. Od 4 lat aktywnie uczestniczy w akcji „Narodowe czytanie”, uczestniczy też w spotkaniach autorskich z uczniami i czytelnikami, za które nie bierze gratyfikacji finansowych.
Piękno żuławskiego krajobrazu, jaki ją otacza pomaga jej tworzyć poezję, a temperament i zaangażowanie mobilizują do prac społecznych, którym poświęciła większość życia i które sprawiają dużo satysfakcji.
Laureaci nagrody Starosty Elbląskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury
Barbara Chrząszcz (gm. Tolkmicko) jest od wielu lat zaangażowana w pracę społeczną na rzecz lokalnego środowiska. W latach 1980. śpiewała w zespole ludowym „Łęczowianki”, który zdobył wiele nagród na festiwalach i przeglądach. Wraz z młodzieżą wiejską organizowała dożynki i inne imprezy okolicznościowe. Obecnie pani Barbara śpiewa w zespole ludowym „Tolkmiczanki”, który uświetnia swoimi występami liczne imprezy lokalne i regionalne. Od 2007 roku pełni funkcję przewodniczącej Klubu Gosposia w Tolkmicku, który wyjątkowo pieczołowicie pielęgnuje tradycje kulinarne naszego regionu. O wysokim poziomie kulinarnych umiejętności pani Barbary świadczą rozliczne wysokie nagrody przyznawane m.in. przez Marszałka Województwa w konkursach takich jak „Smaki Warmii i Mazur oraz Powiśla”, „Skarby Europy zaklęte w szkle” i wielu innych. Słynna nalewka pani Barbary „Wiśniowa moc” posiada stosowny certyfikat i jest znana nawet poza granicami kraju.
Halina Cieśla (gm. Pasłęk) działa społecznie na rzecz rozwoju kultury w regionie od 2004 roku. Jest inicjatorką powstania i prezesem Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi „Aniołowo”. Z jej inicjatywy utworzono wioskę tematyczną, której symbolem są anioły. Jest ona stawiana za wzór do naśladowania w województwie. Opracowała lokalną ofertę „Anielskie smaki i diabelskie atrakcje”, która przyciąga do Aniołowa rzesze odwiedzających.
Pani Halina jest pomysłodawczynią i głównym organizatorem corocznego Zlotu Miłośników Aniołów, który od kilkunastu lat jest stałą pozycję kalendarza imprez kulturalnych regionu.
Jest również inicjatorką współpracy międzynarodowej Aniołowa z miejscowością Saint Thelo we Francji. Organizatorka życia kulturalnego dzieci i dorosłych w świetlicy „Pod dobrym aniołem”. Aktywnie pozyskuje dodatkowe środki finansowe na rozwijanie pasji i talentów młodych osób.
Prowadzone przez panią Halinę działania przyczyniły się do wielu sukcesów osobistych i całej lokalnej społeczności, w tym m.in. dwukrotnego nagrodzenia tytułem „Godni Naśladowania”, „Najatrakcyjniejsza wieś turystyczna powiatu elbląskiego”, „Najaktywniejsza wieś Gminy Pasłęk”, wyróżnienia na targach w Kielcach i Berlinie za najciekawszą ofertę turystyki wiejskiej.
Maria Gawryluk (Elbląg) od lat 1970. jest związana ze służbą ochrony zabytków. W latach 2008 – 2016 pełniła obowiązki kierownika elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Jej współpraca z właścicielami zabytków zaowocowała znakomitymi efektami prac konserwatorskich, które kilkukrotnie zdobywały uznanie w konkursach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zabytek zadbany”: m.in. kościół w Kwitajnach oraz zespół pochylni na Kanale Elbląskim.
Pani Maria jest autorką licznych dokumentacji konserwatorskich oraz szeregu publikacji dotyczących wartości historycznych i kulturowych obiektów na terenie powiatu elbląskiego. Wielokrotnie służyła profesjonalnym wsparciem przy remontach i naprawach zabytkowych obiektów mostowych realizowanych przez Zarząd Dróg Powiatowych.
Andrzej Krasiński (gm. Pasłęk), z wykształcenia muzyk z zawodu strażak. Od najmłodszych lat jest członkiem Parafialnej Orkiestry Dętej w Zielonce Pasłęckiej, która w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia działalności. Od 2007 roku pan Andrzej pełni funkcję kapelmistrza Orkiestry. Aktywnie pozyskiwał i szkolił młodych adeptów gry na instrumentach dętych. Jako kapelmistrz komponuje i aranżuje utwory dla orkiestry, wzbogacając jej repertuar o popularne utwory o charakterze rozrywkowym. Prowadzona przez niego orkiestra uświetnia swoimi występami wiele uroczystości religijnych i świeckich w gminie i powiecie a także bierze udział w konkursach i przeglądach o zasięgu regionalnym i krajowym.
Adam Makarewicz (gm. Pasłęk), od wielu lat związany z odtwórstwem historycznym – ruchem rycerskim. Organizował prezentacje w szkołach, domach kultury i licznych festynach. Jako wolontariusz aktywnie wspomaga Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy oraz liczne akcje charytatywne. Był inicjatorem założenia w 2011 r. Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Lokalnej „Kuźnia Pruska” w Pasłęku. Od kilku lat jest współorganizatorem Jarmarku św. Bartłomieja w Pasłęku. Aktywnie pozyskuje środki finansowe na realizację projektów służących kultywacji regionalnych obrzędów i obyczajów. Śmiało można powiedzieć, że pan Adam jest osobą bardzo znaną w powiecie elbląskim ze względu na ogromne zaangażowanie w upowszechnianie kultury oraz własne umiejętności, takie jak łucznictwo, szczudlarstwo, taniec z ogniem.
Wiesław Nasiadko (gm. Pasłęk) jest wieloletnim pracownikiem Pasłęckiego Ośrodka Kultury. Społecznie pełni funkcję kierownika Kapeli „Sztama”, która działa już od 25 lat. Uczestniczy w różnych uroczystościach lokalnych oraz festiwalach i przeglądach o charakterze regionalnym i ogólnopolskim. W ostatnim okresie występował z Kapelą „Sztama” na przeglądzie w Piotrkowie Trybunalskim i Targach Rolnych w Olsztynie oraz Parczewie koło Lublina. Kapela ma w swoim dorobku również występy telewizyjne. Pan Wiesław, jako akustyk, od lat z powodzeniem wspiera organizatorów takich imprez jak dożynki, festiwale piosenki, Uczta Kultur Wschodu w Pasłęku.
Dawid Oszlis (gm. Rychliki) od 2009 roku pracuje na stanowisku nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół w Rychlikach. Zaangażowany w działalność na rzecz przybliżenia i upowszechnienia wśród młodzieży najnowszej historii Polski, rozbudzania uczuć patriotycznych, szacunku do symboli narodowych oraz poszukiwania tożsamości narodowej.
Pan Dawid organizował wielokrotnie konferencje - spotkania historyczne, z udziałem młodzieży, lokalnych władz, ludzi nauki oraz „żywych świadków historii”. Z jego inicjatywy odbyły się pokazy historyczne, które przybliżyły uczniom zasady kodeksu rycerskiego, historię walk średniowiecznych czy historię ubioru wspomnianej epoki. W 2014 roku zainicjował cykl pn. „Gimnazjalne Spotkania z Historią”, które na stałe wpisały się w harmonogram uroczystości szkolnych. Opracował projekt edukacyjny „Razem tworzymy historię”, który ma na celu upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych. W październiku 2015 r. utworzył szkolną izbę pamięci im. Janusza Korczaka, w której są upamiętnione najważniejsze wydarzenia i postaci z historii Polski. W przyszłym roku planuje zorganizować konkurs i konferencję międzyszkolną z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Anita Sienicka (gm. Tolkmicko), mimo młodego wieku legitymuje się 15-letnią działalnością artystyczną i kulturalną. Od początku związana z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Tolkmicku. Swoim śpiewem urozmaica wiele imprez okolicznościowych w gminie i powiecie. Jest laureatką wielu festiwali regionalnych i ogólnopolskich, wśród których znalazły się Nagroda Specjalna w finale Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „Czy to jest kochanie” w Elblągu oraz wyróżnienie i nagroda publiczności w finale Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki „Kryształowa Nuta” w Lidzbarku Warmińskim. Współpracowała z wieloma solistami i zespołami. Pani Anita od 2015 r. prowadzi zajęcia wokalne w tolkmickim Ośrodku Kultury, a jej podopieczni już mogą się pochwalić licznymi sukcesami na szczeblu regionalnym. Wspiera aktywnie artystyczne działania seniorów, prowadząc zespoły wokalne i organizując wyjazdy na seniorady.
Lech Słodownik (gm. Rychliki), jest niestrudzonym popularyzatorem historii lokalnej. Zaangażował się społecznie w organizację uroczystości rocznicowych w Kwietniewie w 1999 r., Mariance w 2001 r., Jelonkach w 2004 r., Powodowie w 2010 r. i Rychlikach w 2010 r. Jest autorem monografii wsi Rychliki, współautorem monografii Pasłęka i innych opracowań dotyczących historii lokalnej. Popularyzuje historię regionu poprzez systematyczne publikacje w miejscowej prasie. Pan Lech aktywnie wspiera organizatorów różnych przedsięwzięć kulturalnych i historycznych związanych z upowszechnianiem wiedzy o dziejach okolic Elbląga, Pasłęka oraz wsi dawnego powiatu pasłęckiego i elbląskiego.
Grupa Teatralna PROSKENION (gm. Rychliki) działa od 2012 roku. Głównym celem jest realizowanie pasji teatralnych dzieci i młodzieży, ale też osób dorosłych. Trzon grupy stanowi zespół około 40 osób w wieku od 7 do 50 lat. Działalność grupy bazuje całkowicie na pracy społecznej jej członków. Przygotowane przedstawienia opierają się na klasyce literatury polskiej i niezmiennie cieszą się wysokim uznaniem widzów. O skuteczności, jakości i trafności tych działań świadczy frekwencja widzów – każdorazowo 300 – 400 osób oraz liczne zaproszenia na występy do okolicznych ośrodków kultury. Grupa współpracuje z lokalnymi instytucjami: parafią w Rychlikach i Zespołem Szkół w Rychlikach, dzięki którym uzyskuje wsparcie lokalowe i sprzętowe. Działaniom grupy Proskenion często towarzyszy zespół muzyczny Potok z Rychlik, który wzbogaca muzycznie przedstawienia.
Liderem grupy jest pan Patryk Ambrożewicz.
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
https://powiat.elblag.pl/de/strona-glowna-2/3431-powiatowy-dzien-dzialacza-kultury-2017#sigProIdf43113891c