"W szczęśliwym domu i chleb z masłem smakuje szczęściem" - wszystko co dobre – niestety się kończy! I tak dobiegł do końca projekt "Retro żniwa na Żuławach" dofinansowany ze środków Zarządu Powiatu Elbląskiego.
Realizacja projektu przebiegała w dwóch etapach. Pierwszy dotyczył organizacji warsztatów: garncarskich, stolarskich, tkackich, kowalskich, śpiewu ludowego i kuglarskich. Wyprodukowane na nich przedmioty posłużyły nam podczas żniw: noże do krojenia chleba, drewniane grabie do grabienia zboża, pledy do siedzenia, gliniane garnki do jedzenia. Wszystkie warsztaty prowadzili mieszkańcy Oleśna Stefan Dąbrowski, Andrzej i Rafał Szwemińscy, Halina Wójcik, Bożena Dąbrowska i Krystyna Gensheimer) lub zaprzyjaźnione z nami Stowarzyszenia: warsztaty kuglarskie – Stowarzyszenie Aktywności Społecznej „Kuźnia Pruska” z Pasłęka i warsztaty śpiewu ludowego - Zespół „Gronowiacy” z Gronowa Elbląskiego.
II etap projektu - inscenizacja „Retro żniw na Żuławach” przeszła nasze oczekiwania. Krystyna Gensheimer uszyła uczestnikom żniw piękne ludowe stroje. Zaprzyjaźnione Stowarzyszenia pomogły w przygotowaniach poczęstunku. Stowarzyszenie IWA z Władysławowa przygotowało kluski ziemniaczane, Stowarzyszenie Kulturalne Viva-Art z Elbląga - słodki poczęstunek. Elżbieta Kacperska Świetlica w Jegłowniku) pomogła w przygotowaniach do poczęstunku w postaci kartofli ze skwarkami i zsiadłym mlekiem. Niezawodny Zespół „Gronowiacy” uświetniał nasze spotkanie swoimi utworami związanymi tematycznie z obrzędem żniwnym.
Gospodarze i gospodynie z Oleśna przygotowali pokaz ubijania masła, mielenia zboża za pomocą kamiennych żaren, młócenia zboża za pomocą cepów, klepania kosy i zademonstrowali pracę wialni – maszyny, która odsiewała zboże od plew. Atrakcji było co niemiara, a zwłaszcza podczas inscenizacji prac żniwnych na polu. Koszono zboże sierpami, kosami, wiązano snopki, pokazano pracę kosiarki i snopowiązałki. Przedstawiono jak wyglądał posiłek na polu – smakowano wyborny i powszechnie zachwalany - kompot z rabarbaru Zofii Kopyść, jedzono menonicką zupę żniwiarzy dzieło Bożeny Dabrowskiej i Haliny Wójcik, kosztowano chlebów domowej roboty na zakwasie. Wszystkie te specyjały można było smakować podczas ogólnej degustacji w stodole państwa Gensheimer, która na czas żniw została przez nich udostępniona.
Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na najsmaczniejszy chleb powiatu elbląskiego „Drewniana Łycha” prowadzony przez Marzannę Puchalską. Gospodynie z powiatu elbląskiego przybyły ze swoimi domowymi wypiekami i stanęły do konkursu. Kapituła konkursowa po długich i smakowitych obradach ustaliła: I miejsce – Halina Wójcik z Oleśna, II miejsce - Krystyna Gensheimer z Oleśna, III miejsce – Agnieszka Kostrzewa z Władysławowa. Gratulujemy Paniom! Nagrody na konkurs ufundowali: Wójt Gminy Gronowo Elbląskie – Marcin Ślęzak, który objął patronatem honorowym naszą inscenizację, Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy "Giełda Elbląska" -Spółdzielczy Bank Powiślański w Kwidzynie – oddział w Gronowie Elbląskim, Kam-Paulo – państwo Grażyna i Mirosław Dybowscy, Młyn Gronowo Elbląskie – państwo Grażyna i Ferdynand Borkowscy. Prowadzeniem naszego spotkania zajęli się Beata Wrzosek – Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych i Roman Puchalski - przewodniczącyRady Powiatowej W-MIR.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspaniały humor na retro żniwach. Pozdrawiamy wójta Marcina Ślęzaka i przewodniczącego Rady naszej gminy – Krzysztofa Dorosza. Wasza obecność na inscenizacji dała nam - organizatorom – skrzydeł i sprawiła, że dla nas była to niezapomniana przygoda z żywą historią! Zapraszamy na stronę Oleśna na Facebooku, gdzie umieściliśmy fotorelację z retro żniw.
Marlena Szwemińska