Od połowy września do początku listopada 2014 r. młodzież Zespołu Szkół w Pasłęku mogła przygotować prace na Szkolny Konkurs o Powstaniu Warszawskim, którego celem było upamiętnienie poległych powstańców, a także przypomnienie historii i kształtowanie patriotycznych postaw. Uczniowie mogli wybrać następujące kategorie: test wiedzy, praca plastyczna, komiks, gra edukacyjna, wiersz, plakat, "Oczami świadka" oraz sympozjum naukowe.
Dużym powodzeniem cieszył się test wiedzy szczegółowej związanej z powstaniem warszawskim. Uczestnicy odpowiadali na 32 pytania, które dotyczyły strategii walki, dowódców, znajomości filmów, książek, a także codziennego życia w okupowanej Warszawie. Uczniowie wykazali się bogatą wiedzą i umiejętnościami.
Wyniki konkursu zostały przedstawione na spotkaniu w dniu 17.11.2014 roku w szkolnej auli. Przed ogłoszeniem zwycięzców uczestnicy konkursu zaprezentowali prace plastyczne, literackie oraz prezentacje multimedialne. Niebanalną prezentację przedstawił Piotrek Jastrzębski z klasy I a LO, ponieważ w swojej pracy ukazał postać pradziadka walczącego w powstaniu. Na jednym ze slajdów przedstawił kwestionariusz osobowy uczestnika powstania z archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego oraz zaprezentował nam książkę , w której opisano losy jego przodka i jego kolegów.
Wyniki konkursu:
- w kategorii test wiedzy - I miejsce Marek Zdanowski z klasy III c; II miejsce Filip Charuk z klasy III c i Krzysztof Świderski z klasy III d; III miejsce Łukasz Świderski z klasy III d.
- w kategorii "Oczami świadka" - I miejsce Ewelina Sosnowska z klasy I a
- w kategorii praca plastyczna - I miejsce Iga Łukasik z klasy I c; II miejsce Agata Charuk i Klaudia Kłosińska z klasy I c; III miejsce Dominika Hraj z klasy III c.
- w kategorii wiersz - I miejsce Ania Waszkiewicz z klasy II b.
- w kategorii sympozjum naukowe - I miejsce Patrycja Dołmant i Patryk Pietrzykowski z klasy II b; II miejsce Piotr Jastrzębski z klasy I a oraz Wioleta Stabrowska, Michał Lender i Wojtek Tomaszewicz z klasy II b.
Na szczególne wyróżnienie zasługują uczennice z klasy I c Klaudia Kłosińska, Agata Charuk, Iga Łukasik oraz Filip Charuk z klasy III c, którzy przygotowali ciekawą grę edukacyjną oraz uczennica z klasy II b ZSZ Kasia Witkiewicz, która wykonała plakat i napisała list.
Wszystkich uczestnikom gratulujemy. Organizatorzy pragną gorąco podziękować panu Mariuszowi Mackiewiczowi za życzliwość i okazaną pomoc oraz pani Katarzynie Panimasz, pani Magdalenie Bała, pani Agnieszce Leśniewicz, pani Monice Kozakiewicz za udział w obradach jury.
Beata Łuczyńska-Pyra, Dorota Ćwik