Sporym zaskoczeniem, ale i wyróżnieniem, była wizyta dziennikarzy z Krajowego Ośrodka EFS, którzy w dniu 3 września br. przybyli z kamerą do Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku. Celem wizyty było nagranie materiału filmowego o trwającym w okresie od 17 sierpnia 2009 do 26 lutego 2010 r. projekcie pod nazwą „Koleżeńskie korepetycje”, realizowanym przez Stowarzyszenie Edukacyjne Wyrównania Szans Młodzieży w Pasłęku działające przy ZSEiT.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.5 „Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich” Programu KL w województwie warmińsko-mazurskim polegał na realizacji zajęć wyrównawczych z języka angielskiego, matematyki, fizyki i biologii przez uczniów-wolontariuszy współpracujących z nauczycielami. Uczestnikami byli zainteresowani uczniowie ZSEiT poszerzający bądź uzupełniający swą wiedzę. Celem głównym projektu było więc podwyższenie poziomu wiedzy, ale także niwelowanie braków edukacyjnych na wczesnym etapie nauki, rozwijanie wrażliwości młodzieży na potrzeby innych i integracja społeczności społecznej.
Na zakończenie projektu Komisja Konkursowa nagrodziła zaangażowanie najlepszych wolontariuszy, wręczając im cenne nagrody, takie jak: laptop, mini notebook czy aparaty cyfrowe.
Warto nadmienić, iż „Koleżeńskie korepetycje” zostały wybrane spośród 112 projektów nadesłanych do KO EFS, jako jedno z tych przedsięwzięć, które przyczyniają się do pobudzania lokalnej społeczności w obszarze aktywności zawodowej, integracji środowisk i inicjatyw edukacyjnych, a ponadto został nominowany do Atlasu Dobrych Praktyk Inicjatyw Lokalnych PO KL.
Warszawscy dziennikarze w ramach wizyty przeprowadzili wywiady: z dyrektorem szkoły Marianem Matuszczakiem, prezesem stowarzyszenia i koordynatorem projektu Edytą Sienkiewicz, opiekunem dydaktycznym Mariolą Kostecką oraz z uczniami-wolontariuszami na temat celu, działań, przebiegu i rezultatów projektu. Efektem ich pracy będzie 10-minutowy film opublikowany na stronie krajowego ośrodka EFS.