Od 2008 roku Starostwo Powiatowe w Elblągu reprezentuje Polskę jako jeden z 14 krajów-partnerów międzynarodowej sieci współpracy edukacyjnej „Wide Minds , ludzkie oblicze cyfrowej edukacji” w skrócie WiMi która jest finansowana z unijnego programu „Uczenie się przez całe życie , Comenius”. Obecnie trwają przygotowania do wyjazdu na międzynarodową konferencję do Finlandii nauczycieli reprezentujących pięć szkół regionu elbląskiego.
Przy Wydziale Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w ramach projektu „WiMi” działa Regionalne Centrum Koordynacyjne, które zajmuje się m.in. rekrutacją uczestników corocznych konferencji dla nauczycieli ze szkół chętnych do nawiązania międzynarodowej współpracy i realizowania swoich autorskich projektów w ramach programu „Comenius”. Na tegoroczną konferencję, która odbędzie się w połowie października w miejscowości Oulu w Finlandii udało się pozyskać granty z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji dla pięciorga nauczycieli reprezentujących szkoły podstawowe i gimnazja z terenu powiatu elbląskiego i miasta Elbląga. Będą oni mieli okazję spotkać swoje koleżanki i kolegów z Francji, Niemiec, Hiszpanii, Walii, Włoch, Austrii, Danii, Cypru, Czech, Grecji, Irlandii, Portugalii i oczywiście Finlandii.
Podczas konferencji nauczyciele przejdą intensywne szkolenie warsztatowe z posługiwania się technikami cyfrowymi w nauczaniu wideokonferencje, filmy i animacje, wykorzystanie platformy Moodle). Główne hasło konferencji brzmi „Troszczymy się o Europę i świat , promocja edukacji o zrównoważonym rozwoju i szacunku dla środowiska naturalnego poprzez e-learning i dialog międzykulturowy”, w związku z tym zaplanowano warsztaty i dyskusje skupiające się wokół zagadnień dotyczących ekologii i aktywnego obywatelstwa. W programie znalazły się również ciekawe wizyty studyjne w fińskich szkołach, redakcji lokalnej gazety, zakładach utylizacji odpadów, oczyszczalni ścieków, itp. Cała konferencja prowadzona będzie w języku angielskim, co stanie się dobrą okazją do udoskonalenia swoich umiejętności w tym zakresie.
Bardzo ważne będą zajęcia polegające na poszukiwaniu partnerskich szkół z innych krajów i przygotowaniu wspólnych projektów, które będą zgłoszone do przyszłorocznego konkursu w ramach programu „Comenius”. Zakłada się, że po tym pracowitym tygodniu każdy nauczyciel wróci do swojej macierzystej szkoły z gotowym pomysłem na międzynarodowy projekt współpracy, praktyczną wiedzą, jak przygotować dokumentację projektową oraz nowymi umiejętnościami, które wzbogacą warsztat zawodowy i przyczynią się do uatrakcyjnienia prowadzonych lekcji.
Do tej pory, dzięki sieci współpracy edukacyjnej „WiMi”, swoje autorskie projekty międzynarodowe finansowane z programu „Comenius” realizuje siedem placówek oświatowych regionu elbląskiego, które łącznie pozyskały na ten cel około 670 tys. zł. We wrześniu ruszy „najmłodszy” z projektów, zatytułowany „European Environment Ambassadors”, a przygotowany w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym wspólnie ze szkołami z Hiszpanii, Francji i Walii.