W Krasinie pod Pasłękiem, w sobotę 06.07.2024 r. odbyła się uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod obeliskiem ku pamięci kpt. pil. Krzysztofa Sobańskiego, który sześć lat temu zginął w katastrofie myśliwca MiGa-29. Pilot, wiedząc o awarii samolotu, prawdopodobnie zrobił wszystko, by maszyna nie spadła na tereny zabudowane. Sam się katapultował, ale wskutek awarii nie otworzył się spadochron. „Bohater. Oddał swoje życie, ratując innych” - głosi napis na pamiątkowej tablicy. Cześć Jego pamięci!

Kadeci ZSEiT w Pasłęku wystawili posterunek honorowy przy obelisku i asystowali przy składaniu wiązanek, które zostały złożone przez: Starostę Elbląskiego Macieja Romanowskiego – inicjatora uroczystości, delegację 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka na czele z Dowódcą Bazy płk. pil. Mariuszem Wiączkowskim, panią Marlenę Sobańską - wdowę po zmarłym pilocie, sołtysa m. Krasin, kadetów ZSEiT i innych zgromadzonych na uroczystości. Zapalono także znicze pamięci.

Dla kadetów była to kolejna lekcja patriotyzmu, chociaż smutna. Pamiętajmy o tych, co zginęli za naszą Ojczyznę, bo większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że wojna puka do naszych granic.

Mimo trwających wakacji uczniowie ZSEiT potrafili się zmobilizować i przybyć na tę uroczystość, za co Dyrekcja Szkoły składa serdeczne podziękowania.

Kadeci, którzy wzięli udział w uroczystości to: Wiktoria Steciuk, Weronika Gałązka, Sebastian Machnio, Jakub Wątroba i Tomasz Gońca.