W dniach 22 i 23 maja w Centrum Aktywności Lokalnej w Łęczu odbyły się warsztaty kulinarne pod hasłem „ Z miłości do smakowitości", które objął Patronatem Starosta Elbląski.

Organizatorem warsztatów było Koło Gospodyń Wiejskich „Łęczowianki” z Łęcza w partnerstwie z Kołem Gospodyń Wiejskich „Krzewianki” z Krzewska. Na warsztaty kulinarne wraz z członkiniami KGW „Krzewianki” przybyła również Wójt Krzewska Pani Dorota Wasik, która czynnie uczestniczyła w tych warsztatach.

Celem tego przedsięwzięcia było promowanie kuchni regionalnej, charakterystycznej dla danego obszaru oraz integracja międzygminna KGW.

W ciągu dwóch dni uczestniczki obu Kół wspólnie przyrządzały potrawy będące ich specjałami.

Wśród potraw promowanych przez KGW „Łęczowianki” znalazły się dzyndzałki z hreczką i skrzeczkami oraz pierogi z mięsem. KGW „Krzewianki”przygotowywało krokiety ze szpinakiem oraz zupę „Krzewiaka”, której receptura znana była tylko „Krzewiankom”.

Pierwszego dnia warsztatów wszystkie uczestniczki wspólnie przygotowywały farsze i ciasta oraz pracowały nad uformowaniem pierogów z mięsem oraz dzyndzałek. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się dzyndzałki, ponieważ jako nasze warmińskie danie regionalne nie były nikomu znane. A są to pierogi wypełnione farszem z kaszy gryczanej, wędzonego boczku, cebulką podsmażaną oraz zieloną pietruszką.

Serwowane z okraszonym, surowym boczkiem, przyprawione lekko na ostro niezmiernie cieszyły podniebienia zarówno uczestniczek warsztatów, dzieci jak i przybyłych, zaproszonych gości wśród których był również Burmistrz Miasta i Gminy Tolkmicko Pan Józef Zamojcin.

W ciągu kilku godzin trwania warsztatów zostało łącznie przygotowanych około 500 pierogów w dwóch rodzajach, które jeszcze tego samego dnia zostały skonsumowane przez uczestników warsztatów oraz zaproszonych gości.

Równolegle z przygotowywaniem specjałów warmińskich toczyły się warsztaty kulinarne dla dzieci zorganizowane również przez KGW „Łęczowianki”pod przewodnictwem mistrzyni cukiernictwa specjalizującej się w wyrobach tortów, mieszkanki wsi Łęcze, założycielki firmy ART CAKE Pani Marleny Straszkiewicz.

W trakcie trwania zajęć, pierwszego dnia, dzieci przygotowywały krem, biszkopty oraz częściowo ozdoby niezbędne do wykonania torcików BENTO, które finalnie dzieci będą miały wręczyć swoim mamom jako prezenty z okazji DNIA MATKI. Zainteresowanie wśród dzieci było ogromne. Dzieci bardzo zaangażowały się wykonanie swoich prezentów i choć nie było to łatwe zadanie, poradziły sobie wyśmienicie.

Pierwszego dnia zostały przygotowane biszkopty, przełożone masą truskawkową i zabezpieczone folią rantową . Zostały także przygotowane różyczki z papieru waflowego, które zostały wykorzystane w dniu kolejnym do ozdoby.

Drugiego dnia warsztatów role Kół Gospodyń się odwróciły i to „Krzewianki” prowadziły warsztaty, w trakcie których członkinie obu kół wraz z przybyłymi mieszkańcami przygotowywały potrawy promowane przez Krzewsk, czyli krokiety ze szpinakiem oraz zupę „Krzewiaka”.

W trakcie trwania warsztatów zostało przygotowane około 150 sztuk krokietów i 80 litrów zupy, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a jej walory smakowe cieszyły podniebienia tych wszystkich, który mieli możliwość jej skonsumowania, czyli uczestników warsztatów, przybyłych mieszkańców oraz zaproszonych gości.

Niestety receptura przygotowania tak pysznej zupy nie została ujawniona przez dziewczyny z KGW „ Krzewianki”.

Tego dnia najmłodsi uczestnicy warsztatów pracowali nad dokończeniem swoich słodkich upominków dla mam. Razem z Panią Marleną dzieci przygotowywały masę potrzebną do wysmarowania zewnętrznych powłok torcików oraz dekoracje.

Każde dziecko samodzielnie nakładało masę na tort i dekorowało. Nie było to łatwe zadanie ale przy niewielkiej pomocy Pani Marleny oraz Pani Małgosi udało się wykończyć i udekorować różyczkami, motylkami i koralikami łącznie 17 sztuk takich torcików. Jednej z mam od razu prezent został wręczony jeszcze tego samego dnia.

Warsztaty zakończyły się póżnym wieczorem podziękowaniami i podarunkiem od KGW z Krzewska za możliwość udziału w tym przedsięwzięciu oraz mile i smakowicie spedzony czas.

Członkinie obu Kół będą w przyszłości planować kolejne takie spotkania tym razem w Krzewsku.