Wystawa powarsztatowa stała się swego rodzaju podsumowaniem projektu „Plecak pełen kultury powiatu elbląskiego”, realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Elblągu. Wernisaż gromadzący prace dzieci , uczestników warsztatów - otworzył Maciej Romanowski, wicestarosta elbląski, po którym historię i ideę powstania projektu przedstawiła Gabriela Effenberg, naczelnik Wydziału Promocji, Edukacji, Kultury i Sportu.
Pomysł „Plecaka pełnego kultury” bazuje na doświadczeniach norweskiego programu rządowego, którego głównym zadaniem jest pomoc dzieciom i młodzieży w rozwijaniu ich uzdolnień artystycznych. Udział w tym projekcie pozwolił 400 dzieciom i młodzieży z 7 gmin powiatu: Elbląg, Gronowa Elbląskiego, Markus, Milejewa, Młynar, Pasłęka i Tolkmicka na bezpośredni udział z artystami ludowymi i odkrywaniu dzięki temu własnych talentów. Odbyły się warsztaty kowalstwa, kulinariów, rzeźby w drewnie, rzeźby w glinie, rękodzieła i śpiewu.
Podczas wystawy przeprowadzający warsztaty omówili zakres i specyfikę swoich zajęć z uczestnikami projektu. Józef Antczak, kowal z Kadyn, zapoznał młodych ludzi ze starym, ginącym już zawodem podkuwaczy koni. Uczestnicy warsztatów nauczyli się podstawowych czynności, niezbędnych przy obróbce metali, takich jak: rozgrzewanie, kucie, wydłużanie i skręcanie.
W gospodarstwie agroturystycznym Vitalis w Zastawnie, dzieci i młodzież poznały tajniki kuchni regionalnej m.in. pieczenia chleba, ciast, przyrządzania i wędzenia mięsa. Podczas warsztatów rękodzieła, dzięki Magdalenie Grabowskiej i Justynie Szeligowskiej, dzieci nauczyły się m.in. wykonywania kwiatów z bibuły, tradycyjnych kart pocztowych i okolicznościowych, poznały sztukę ozdabiania metodą decoupage. Na warsztatach śpiewu, poprowadzonych przez Edytę i Adama Godziebów dzieci zapoznały się z folklorem regionalnym, piosenkami ludowymi i biesiadnymi. Warsztaty rzeźbiarskie w drewnie i glinie, które odbyły się pod kierunkiem Kingi Kosacz, umożliwiły uczestnikom stworzenie rzeźby ludowej i sprawdzenie swoich zdolności rzeźbiarskich podczas prac w glinie.
Projekt stał się szansą na poznanie ciekawych ludzi, którzy trudnią się odchodzącymi w zapomnienie zawodami wartymi poznania. Posiadają oni niebywałą pasję, a ich zakłady są niczym magiczne kapsuły czasu. Warsztaty pozwoliły również rozbudzić zdolności i rozwijać zainteresowania wśród uczestników zajęć. Wreszcie były okazją do dodatkowej zabawy i nauki. Te działania na rzecz rozwoju edukacji kulturalnej oraz artystycznej wśród dzieci i młodzieży wiejskiej w powiecie elbląskim zachęciły do czynnego uczestnictwa w życiu kulturalnym oraz promowania własnego regionu. Stały się także doskonałą okazją do promowania lokalnych artystów i rzemieślników.
Agnieszka Chrzanowska