W świątecznym klimacie, 5 grudnia 2018 r. w Zespole Szkół w Pasłęku odbyło się seminarium branżowe pt. „Partnerstwo szkół i pracodawców w kształceniu zawodowym”. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu konferencji organizowanych pod patronatem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty Marka Nowackiego i Wojewódzkiej Rady Dyrektorów Szkół Zawodowych.
Dyrektor Elżbieta Wasiuk serdecznie przywitała zaproszonych gości: wicestarostę Ryszarda Zająca, naczelnik Gabrielę Effenberg, przedstawicieli kuratorium, dyrektorów szkół, doradców zawodowych, nauczycieli i pracowników oświaty oraz lokalnych przedsiębiorców m.in. z branży handlowej, usługowej, gastronomicznej, cukierniczej i hotelarskiej.
Dyrektor Wydziału Kształcenia, Wychowania i Opieki Kuratorium Oświaty w Olsztynie Małgorzata Hochleitner w imieniu Kuratora przekazała życzenia owocnej debaty oraz przedstawiała Program Wspomagania Uczniów w Wyborze Zawodu – Laboratorium. Zaprosiła pracodawców i szkoły do wsparcia uczniów w wyborze zawodu oraz poznania rzeczywistego środowiska pracy poprzez udział młodzieży w wyjazdach studyjnych do zakładów pracy.
Ze „Zmianami w kształceniu zawodowym” zapoznała uczestników seminarium koordynator ds. kształcenia zawodowego w KO w Olsztynie Grażyna Dywańska. Wskazała na konieczność dostosowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy, aktywnego włączania pracodawców w proces tworzenia nowych zawodów. Zapoznała z nową formą organizowania egzaminów zawodowych w szkołach i u pracodawców, z obowiązkiem przystąpienia do egzaminu zawodowego, który będzie warunkiem ukończenia szkoły. Poinformowała o podwyżkach wynagrodzeń pracowników młodocianych i nowych warunkach finansowania oraz o skróceniu kursów dla instruktorów praktycznej nauki zawodu.
W dalszej części seminarium koordynator Powiatowego Urzędu Pracy, Filia w Pasłęku Mirosława Siwińska przedstawiła w formie prezentacji zagadnienie „Młodzież na lokalnym rynku pracy – bezrobocie, aktywizacja”. Szczegółowo omówiła zawody, w których występuje największa liczba bezrobotnych, najliczniejsze oferty pracy, barometr zawodów oraz sposoby zdobycia doświadczenia, przekwalifikowania i dofinansowania samozatrudnienia.
Koordynator projektu „Nowoczesny staż – mobilny uczeń” Grażyna Sadowska przedstawiła dobre praktyki w kształceniu zawodowym. W ramach projektów z Funduszy UE w szkole organizowane są liczne staże dla uczniów Technikum nr 1, które pozwalają uczniom na zdobycie nowych umiejętności i kwalifikacji, a przede wszystkim doświadczenia zawodowego.
Bolesław Lewiński, specjalista ds. marketingu hotelowego w Hotelu ELBLĄG przedstawił temat „Hotelarz - zawód z pasją”. W swoim wystąpieniu mówił o wartościach, których wymaga i przekazuje swoim pracownikom, takich jak: zaangażowanie, otwartość, szczerość oraz uczciwość. Podkreślał, że pracownik powinien być wartością dodaną dla pracodawcy. Zadeklarował jeszcze ściślejszą współpracę Hotelu Elbląg ze szkołą w ramach pomocy w nabywaniu przez młodzież umiejętności i doświadczenia zawodowego.
Rolę pracodawców w systemie kształcenia zawodowego przedstawiła Maria Stelmaczonek, właścicielka firmy PPHU ELVIS w Pasłęku, która wraz z mężem prowadzi działalność usługowo-handlową od 1990 r. Państwo Maria i Romuald Stelmaczonek mają bogate doświadczenie w kształceniu zawodowym. Wykształcili ponad 40 sprzedawców. M. Stelmaczonek podkreśliła konieczność ścisłej współpracy szkoły z pracodawcą w celu kształcenia przyszłego pracownika. Współpraca ta wymaga monitoringu ucznia pod kątem frekwencji, ocen i zachowania, potrzebę kształtowania wśród młodzieży takich cech jak: obowiązkowość, pracowitość, sumienność uczciwość i kreatywność.
Przedostatnim punktem była dyskusja nt. Partnerstwa szkół i pracodawców w kształceniu zawodowym, w której aktywny udział wzięły dyrektor Elżbieta Wasiuk, Danuta Oleksiak dyrektor W-MODN w Elblągu, Barbara Bąkowska prezes Stowarzyszenia „SCREP” oraz Małgorzata Hochleitner dyrektor Wydziału Kształcenia, Wychowania i Opieki Kuratorium Oświaty w Olsztynie.
Podsumowując debatę można wskazać, że głównym zadaniem stojącym przed szkolnictwem zawodowym, powinno być dobre przygotowanie absolwentów do podjęcia pracy, a w dłuższej perspektywie do elastycznego dostosowania się przez nich do zmian na rynku pracy. Dobrze zaplanowana współpraca pracodawców i szkół niesie ze sobą korzyści w zakresie pogłębiania i aktualizacji kompetencji i kwalifikacji zawodowych uczniów.
Dorota Dragan, kierownik szkolenia praktycznego
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
https://powiat.elblag.pl/nb/strona-glowna-2/4671-partnerstwo-szkol-i-pracodawcow-w-ksztalceniu-zawodowym#sigProIdbab0b9314e