W roku szkolnym 2014/2015 w Zespole Szkół w Pasłęku był realizowany międzynarodowy projekt w języku rosyjskim „My i Wy – Europejczycy” w ramach programu eTwinning Plus. W projekcie tym uczestniczyli uczniowie z Polski 14 uczniów Litwy 11 uczniów Ukrainy 10 uczniów) i Mołdawii 17 uczniów wspierani przez swoich nauczycieli.
Współpraca międzynarodowa opierała się na wykonywaniu zadań przez grupy młodzieży i prezentowaniu ich wyników poprzez specjalnie utworzoną do tego stronę internetową Twinspace. W każdym miesiącu do wykonania były różnorodne zadania. W styczniu podsumowywaliśmy pół roku pracy nad projektem, gdzie udało nam się przygotować plakaty o każdym z państw, wymieniliśmy podobieństwa występujące w historii i kulturze naszych krajów, przygotowaliśmy prezentacje multimedialne o sposobie obchodzenia świąt Bożego Narodzenia, założyliśmy profil grupy na Facebooku i nakręciliśmy filmiki o naszych szkołach wirtualny spacer). Natomiast w drugim semestrze odbyły się dwie wideokonferencje pierwsza zapoznawcza i druga, podczas której prezentowaliśmy wiersze naszych najbardziej znanych poetów przygotowaliśmy mini-przewodniki po najciekawszych zabytkach architektury i przyrody każdego państwa w wersji papierowej i elektronicznej, zorganizowaliśmy forum internetowe na temat współczesnych problemów młodzieży w każdych z krajów, nakręciliśmy dwa filmiki – jeden ukazujący sposób przyrządzania jednego z dań narodowych uczniowie ZS smażyli kotlety schabowe a drugi prezentujący wykonanie piosenki ludowej w tradycyjnym stroju polska grupa wykonała piosenkę „Szła dzieweczka do laseczka” w tradycyjnych strojach krakowskich a ostanie zadanie polegało na stworzeniu gry dydaktycznej „Litewsko-polsko-rumuńsko-ukraińsko-rosyjski słownik” w programie Flash, którego celem było poznanie najpopularniejszych słów i zwrotów w naszych językach.
Na każdym etapie projektu używany był w mowie i piśmie język rosyjski i realizowane były zapisy podstawy programowej z zakresu języka obcego nowożytnego. Każdy z uczniów uczestniczących w projekcie otrzymał certyfikat. Zgłosiłem ten projekt także do Krajowej Odznaki Jakości programu eTwinning i taką odznakę otrzymałem. Moi partnerzy również zgłosili projekt do swoich agencji narodowych, co pozwala nam starać się o przyznanie Europejskiej Odznaki Jakości, a tym samym wzięcie udziału w corocznym konkursie na najlepsze projekty europejskie, gdzie do wygrania są cenne nagrody dla uczniów, nauczycieli i szkół uczestniczących w projekcie.
Podsumowując projekt pragnę podziękować moim partnerom z zaprzyjaźnionych szkół: Edicie Kazakevičiūté z Litwy, Irinie Fihol z Ukrainy, Angeli Zeamá, Angeli Bucătaru i Marii Teleatnic z Mołdawii, uczniom uczestniczącym w projekcie, Dyrekcji Zespołu Szkół i partnerów zagranicznych za wsparcie przy projekcie, Marioli Chodakowskiej-Malkiewicz z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu, która zainspirowała mnie do wzięcia udziału w seminarium kontaktowym i podjęcia współpracy zagranicznej, Monice Regulskiej i Pawłowi Czaplińskiemu z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Krajowego Biura eTwinning w Warszawie za pomoc techniczną i metodyczną podczas realizacji projektu, Mariuszowi Mackiewiczowi za pomoc w obróbce filmów i zdjęć oraz umieszczaniu informacji o projekcie na stronie internetowej szkoły, Państwu Szymańskim za użyczenie pracowni gastronomicznej do wykonania dania narodowego, Wandzie Stępniak z Pasłęckiego Ośrodka Kultury za użyczenie strojów ludowych do wykonania pieśni ludowej, Damianowi Bereżańskiemu z Urzędu Miejskiego w Pasłęku za przekazanie za zgodą burmistrza Pasłęka folderów o naszym mieście w języku angielskim oraz Redakcji „Głosu Pasłęka” za zamieszczanie informacji o projekcie.
Zachęcam Państwa do obejrzenia strony projektu: http://twinspace.etwinning.net/935/home .
Tomasz Rozenbajgier
koordynator projektu