12 stycznia 2015 r. w firmie Sery ICC Pasłęk Sp. z o.o. w Pasłęku odbyło się spotkanie z udziałem Grażyny Przasnyskiej - Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, Macieja Romanowskiego - Starosty Elbląskiego, Mariana Matuszczaka - dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku, Danuty Oleksiak - konsultanta Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli ds. przedmiotów zawodowych, Gabrieli Effenberg naczelnika Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Elblągu. Spotkanie było poświęcone sprawie uściślenia i wypracowania form współpracy firmy Sery ICC Pasłęk z Zespołem Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku w zakresie uruchomienia kształcenia praktycznego uczniów w zawodzie technik przetwórstwa mleczarskiego.
W roku szkolnym 2015/2016 Zespół będzie organizował nabór do I klasy w Technikum kształcącym w zawodzie technik przetwórstwa mleczarskiego. Uruchomienie tego kierunku kształcenia wynika m.in. z potrzeb zakładów mleczarskich w naszym regionie na zatrudnienie pracowników o tych kwalifikacjach. Zapotrzebowanie takie zgłasza także Firma Sery ICC Pasłęk.
W spotkaniu Firmę Sery ICC Pasłęk reprezentował m.in. Janusz Tatarynowicz - dyrektor ds. techniki i skupu. Przedstawił on historię działalności jednostki, kierunki produkcji oraz plany inwestycyjne na najbliższy okres. Firma obok produkcji serów i masła m.in. znanego Extra Miksu Pasłęckiego) specjalizuje się również w produkcji dodatków mleczarskich jak: zamienniki mleka i śmietanki, proszek jogurtowy i serowy, serwatka w proszku demineralizowana i serwatka słodka, śmietanka i maślanka w proszku oraz mleko w proszku odtłuszczone i pełne. Realizowane ostatnio duże inwestycje i rozbudowa zakładu, a także odejścia na emeryturę części załogi powodują, że wzrośnie zapotrzebowanie na zatrudnienie pracowników mających kwalifikacje z zakresu przetwórstwa mleka.
Firma Sery ICC Pasłęk wyraziła gotowość przyjęcia uczniów na praktyki, a także gotowość skierowania swoich pracowników na kursy kwalifikacyjne z zakresu przetwórstwa mleczarskiego oraz włączenie się w program przeszkolenia praktycznego nauczycieli.
Przetwórstwo mleczarskiejest jedną z branż przemysłu spożywczego, która prężnie rozwija się w naszym kraju. Coraz większą rolę odgrywa mechanizacjai automatyzacja produkcji wyrobów mleczarskich. Do zakładówprzetwórstwa mleczarskiegowkraczają nowe techniki i technologie produkcji. Pracodawcy poszukują wykwalifikowanej kadry technicznej, która potrafi obsługiwać nowoczesne maszyny i urządzenia oraz prowadzić produkcję wyrobów mleczarskich zgodnie z wymaganiami obowiązujących systemów jakościowych.
W Polsce tylko trzy szkoły kształcą w zawodzie technik przetwórstwa mleczarskiego tj. Technikum Nr 2 we Wrześni, Technikum w Wysokiem Mazowieckiem i Technikum Przetwórstwa Mleczarskiego w Chorzelach.
Zawód technik przetwórstwa mleczarskiego od 1 września 2012 r. można zdobyć w technikum o czteroletnim cyklu kształcenia oraz na kursach kwalifikacyjnych. Dla tego zawodu wyodrębniono następujące kwalifikacje:
- produkcja wyrobów spożywczych z wykorzystaniem maszyn i urządzeń;
- organizowanie i nadzorowanie produkcji wyrobów mleczarskich.
Uruchamiane kształcenie w zawodzie technik przetwórstwa mleczarskiego w ZSEiT w Pasłęku da szansę uczniom na zatrudnienie i zdobycie wysokich kwalifikacji przydatnych w zakładach mleczarskich, laboratoriach oceniających produkty mleczarskie, firmach dystrybuujących produkty mleczarskie oraz aby rozpocząć własną działalność gospodarczą.
Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik przetwórstwa mleczarskiego mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych.
Kurator Grażyna Przasnyska zadeklarowała pomoc w promocji tego bardzo interesującego i przyszłościowego kierunku kształcenia w naszym Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku. Dyrekcję Zespołu w tych zamierzeniach mocno wspiera starosta Maciej Romanowski wraz z samorządem Powiatu Elbląskiego.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych gimnazjalistów do zdobywania kwalifikacji w zawodzie technik przetwórstwa mleczarskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku.
Gabriela Effenberg