Tegoroczna, siódma już, powiatowa konferencja „Agresja w szkole – jak jej przeciwdziałać” odbyła się 14 grudnia w Zespole Szkół w Pasłęku. Wzięli w niej udział dyrektorzy szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z powiatu elbląskiego, nauczyciele, pedagodzy szkolni, przedstawiciele samorządów uczniowskich
i rodzice uczniów.
Przybyli też zaproszeni goście – wicestarosta elbląski, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Olsztynie Delegatura w Elblągu, Placówki Straży Granicznej w Elblągu, Komendy Miejskiej Policji w Elblągu, Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych z Elbląga i Pasłęka.
Konferencja podsumowała realizację działań w ramach programu „Bezpieczny powiat elbląski” w segmencie pn. „Bezpieczna szkoła”.
Podczas konferencji, Bernadeta Jabłońska, specjalista terapii psychoseksualnej, zaprzysiężona biegła sądowa z zakresu przestępstw seksualnych Sądu Okręgowego w Olsztynie, pracownik Ośrodka Konsultacyjno–Edukacyjnego i Wsparcia Rodziny w Olsztynie, wygłosiła wykład nt. „Bezpieczne dorastanie: profilaktyka przemocy seksualnej wobec dzieci”. Tematyka wystąpienia wybitnego eksperta spotkała się z wielkim zainteresowaniem uczestników konferencji.
Marcelina Tatarynowicz z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pasłęku zaprezentowała wyniki badań ankietowych uczniów I i II klas gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu elbląskiego. Badaniami objęto 15 szkół i 1224 uczniów. Wynika z nich, że 79% respondentów czuje się w swoich szkołach bezpiecznie.
Artur Kłapouchy, nadkomisarz Komendy Miejskiej Policji w Elblągu, zapoznał zebranych z programami prewencyjnymi realizowanymi przez policjantów Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii.
Następnie, Gabriela Effenberg, naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Elblągu, dokonała, w oparciu o sprawozdania złożone przez poszczególne placówki oświatowe i inne jednostki realizujące program, podsumowania realizacji programu „Bezpieczna szkoła” w roku 2012. Zwróciła uwagę na zwiększającą się liczbę działań, prowadzonych w szkołach i placówkach oświatowych, mających na celu poprawienie bezpieczeństwa uczniów w czasie zajęć szkolnych, jak i poza szkołą. Przekładają się one wprost na mniejszą liczbę zachowań i sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu dzieci i młodzieży.