Korzystanie z energii słońca w domu czy w szkole jest możliwe i opłacalne. Rozwój społeczno-gospodarczy w drugiej dekadzie XXI stulecia gwarantuje dostęp do nowej technologii nie tylko samorządom, ale także indywidualnym, lokalnym konsumentom.
Zapisy nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii OZE) zawierają podstawy systemu włączenia indywidualnych małych producentów i użytkowników energii do rynku. Polega to na lepszym wykorzystaniu zasobów ludzkiej pracy i inwencji, walorów i zasobów środowiskowych. Dotyczy to produkcji, dystrybucji i konsumpcji energii we wszystkich jej odmianach. Chodzi o między innymi pompy ciepła, biomasę, kolektory słoneczne, czy małe elektrownie wiatrowe. Ogromną korzyścią z tego typu rozwiązań są niższe ceny energii, czystsze powietrze, pozbawione niskiej emisji, co w rezultacie gwarantuje wyższą atrakcyjność terenu dla potencjalnych inwestorów.
Projekt „Postaw na słońce” Fundacji Banku Ochrony Środowiska prowadzi działania edukacyjne w ramach Odnawialnych Źródeł Energii. Głównym celem projektu jest upowszechnienie wiedzy na temat korzyści środowiskowych i ekonomicznych, jakie daje wykorzystanie OZE. Istotnym elementem są bezpłatne konkursy edukacyjne dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Bezpłatne broszury oraz szczegółowe informacje, można uzyskać na stronie internetowej www.postawnaslonce.pl .
M. Federewicz