Ogólnopolska Sieć Zagród Edukacyjnych funkcjonuje w Polsce w oparciu o doświadczenie europejskie od 2011r. Temat realizowany jest z inicjatywy Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. W kraju funkcjonuje obecnie 231 takich zagród edukacyjnych, a w województwie warmińsko-mazurskim 14 w tym 3 w powiecie elbląskim (wg stanu na dzień 10 maja 2017 r.).
Są to: Gospodarstwo Agroturystyczne i Ekofarma „Vitalis” w Zastawnie, Zagroda Edukacyjna „Ziołowy Dzbanek” w Sąpach oraz nowopowstała Pracownia Rzemiosł Dawnych w Łęczu (www.pracownianawsi.blogspot.com).
Pracownia Rzemiosł Dawnych jest usytuowana na obszarze Wysoczyzny Elbląskiej w miejscowości tematycznej Łęcze – Wiosce Wiatru i Podcieni. Obiekt tworzą pasjonaci zajmujący się pokazami z zakresu starego włókiennictwa. Wszystko prowadzone jest rodzinnie w wymiarze hobbystycznym. Podstawowym warsztatem do zajęć edukacyjnych są rośliny włókniste – od momentu zasiewu, poprzez pielęgnację i obróbkę, aż po ich przędzenie, tkanie i szycie. Uczestnicy zapoznają się z ginącymi zawodami prządki i tkacza, własnoręcznie przygotowują rośliny włókniste za pomocą międlic, cierlic, czesaków, wrzecion, kołowrotków i krosien. Pobyt w obiekcie pozwala przenieść się w dawne czasy, ubrać w historyczne stroje i poznać pracę naszych przodków.
Program edukacyjny realizowany w gospodarstwie:
- jak krecik dostał spodenki – czyli skąd bierze się lniana tkanina,
- od owieczki do czapeczki – czyli skąd bierze się wełna,
- gliniana miseczka.