W Starostwie Powiatowym w Elblągu, z inicjatywy Zarządu Powiatu, w dniu 13 marca br. odbyło się spotkanie stron zainteresowanych utrzymaniem przeprawy promowej w Kępinach Wielkich. Zgodnie z wcześniejszą decyzją Zarządu Powiatu, prom przestanie funkcjonować z dniem 1 kwietnia br.

W spotkaniu udział wzięli m.in. Ewa Dąbska , starosta powiatu nowodworskiego, Jacek Michalski , burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego, Genowefa Kwoczek , wójt gminy Elbląg, Dariusz Gliniecki , prezes Stowarzyszenia Kolejki Dojazdowej w Nowym Dworze Gdańskim, Jerzy Wcisła , przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu, Ryszard Zagalski , przewodniczący Rady Powiatu w Elblągu, Tadeusz Przyborski , dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Elblągu. Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzali, że przeprawa promowa w Kępinach Wielkich mogłaby stać się atrakcją turystyczną i należy podjąć działania zmierzające do jej utrzymania.

Warto przypomnieć, że przesłanką podjęcia decyzji o likwidacji promu przez Zarząd Powiatu w Elblągu są wysokie koszty utrzymania przeprawy rzędu 350 tys. zł rocznie przy systematycznie malejących dochodach ze sprzedaży biletów, gdyż kierowcy coraz częściej wybierają nową drogę z mostem w miejscowości Kępki.

Podczas spotkania z Zarządem Powiatu żadna z zainteresowanych stron, poza gminą Elbląg, nie złożyła konkretnej deklaracji dofinansowania przeprawy promowej, której zarządzaniem mogłoby zająć się ewentualnie Stowarzyszenie Kolejki Dojazdowej w Nowym Dworze Gdańskim. Zarząd Powiatu w Elblągu oczekuje do końca marca ewentualnych deklaracji finansowych ze strony zainteresowanych samorządów, tymczasem będą prowadzone dalsze przygotowania do likwidacji przeprawy promowej, zgodnie z wcześniej przyjętym harmonogramem. Wkrótce, już po zamknięciu przeprawy, zostanie ogłoszony przetarg na sprzedaż promu.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Co dalej z promem w Kępinach Wielkich?
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Co dalej z promem w Kępinach Wielkich?
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Co dalej z promem w Kępinach Wielkich?
Zdjęcie numer 4 galerii dla artykułu: Co dalej z promem w Kępinach Wielkich?