W dniu 26 stycznia 2012 r. w Starostwie Powiatowym w Elblągu odbyło się spotkanie z panem mgr Krzysztofem Wieczorkiem sekretarzem Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, Oddział Mazowiecki w Warszawie oraz z osobami współpracującymi tj. :
- Krzysztofem Krajewskim, prof. zw. , SGGW, Wydział Technologii Drewna,
- Pawłem Gieryczem, dr hab. , Instytut Chemii Fizycznej PAN,
- Radosławem Barką, dr hab. , Politechnika Poznańska, Wydział Architektury,
- Ryszardem Jurkiewiczem, dr inż. , specjalistą w zakresie konserwacji i osuszania budynków zabytkowych.
Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków przystępuje do nowatorskiego zadania, jakim jest rozpoznanie stanu zachowania oraz możliwości konserwacji obiektów zabytkowych. Materiałem konstrukcyjnym użytym do ich budowy jest drewno, glina i jej pochodne. Do obecnej chwili nie istnieje w naszym kraju w odniesieniu do tego rodzaju obiektów jednoznacznie wypracowana technologia konserwacji co sprawia, że takie konstrukcje ulegają degradacji i bezpowrotnemu zniszczeniu. Na terenie powiatu elbląskiego znajduje się bardzo wiele zabytkowych obiektów zbudowanych w tej technologii oraz wciąż kultywowana jest tradycjabudowania domów w konstrukcji mieszanej, stąd zwrócenie się z propozycją współpracy z samorządem powiatu elbląskiego.
W pierwszym etapie działania planuje się rozpoznanie skali i jakości problemów konserwatorskich, a następnie opracowanie projektu konserwacji i rewaloryzacji wytypowanego obiektu.
Goście 26 stycznia wraz z Wicestarostą Elbląskim , Maciejem Romanowskim zwiedzali Park Ekologiczny w Pasłęku, Kościół w Kwitajnach oraz Chaty Podcieniowe w Jelonkach, a 27 stycznia Stare Miasto w Elblągu.
.
Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Nowe możliwości konserwacji obiektów zabytkowych
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Nowe możliwości konserwacji obiektów zabytkowych
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Nowe możliwości konserwacji obiektów zabytkowych