Od sześciu lat Starostwo Powiatowe w Elblągu organizuje w grudniu konferencje podsumowujące realizację działań w ramach programu „Bezpieczny powiat elbląski” w segmencie pn. „Bezpieczna szkoła”. Tegoroczna konferencja odbyła się 14 grudnia w Zespole Szkół w Pasłęku, a wzięli w niej udział dyrektorzy szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z powiatu elbląskiego, nauczyciele, pedagodzy szkolni, przedstawiciele samorządów uczniowskich i rodzice uczniów.

Podczas konferencji został zaprezentowany spektakl profilaktyczno-edukacyjny pt. „Majowe konwalie” w wykonaniu aktorów scen trójmiejskich. Po poruszającym spektaklu odbyło się spotkanie z psycholog zajmująca się terapią uzależnień wśród młodzieży.

Marcelina Tatarynowicz z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pasłęku zaprezentowała wyniki badań ankietowych uczniów I i II klas gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu elbląskiego. Badaniami objęto 15 szkół i 1614 uczniów. Wynika z nich, że 84% respondentów czuje się w swoich szkołach bezpiecznie. Nadal dominującą formą przemocy w szkołach jest agresja werbalna. Niepokoi fakt, że aż 63% badanych nie stanęło w obronie osób krzywdzonych.

Marek Cieślak, kierownik Policyjnej Izby Dziecka KM Policji w Elblągu, omówił występujące zjawiska patologiczne, przejawy demoralizacji i przestępczości nieletnich na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Gabriela Effenberg, naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Elblągu, dokonała podsumowania realizacji programu „Bezpieczna szkoła” w roku 2011 w oparciu o sprawozdania złożone przez poszczególne placówki oświatowe i inne jednostki realizujące program.

Bieżące informacje związane z problematyką bezpieczeństwa w szkołach przekazała na zakończenie konferencji Joanna Żbikowska, starszy wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Elblągu.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: VI Powiatowa Konferencja „Bezpieczna szkoła”
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: VI Powiatowa Konferencja „Bezpieczna szkoła”
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: VI Powiatowa Konferencja „Bezpieczna szkoła”
Zdjęcie numer 4 galerii dla artykułu: VI Powiatowa Konferencja „Bezpieczna szkoła”