W OSiW OHP w Pasłęku był realizowany projekt Edukacja Kulturalna i Artystyczna Młodzieży Wiejskiej. W trakcie projektu młodzież uczestniczyła w zajęciach plastycznych, zajęciach artterapii, spotkała się z przedstawicielem zespołu Crude, odwiedziła trzy razy galerię sztuki oraz była na wycieczce w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie i Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Po wycieczce odbył się konkurs plastyczny „Wspomnienia z wycieczki”.

W dniu 22 czerwca 2011r. zaprezentowano prace plastyczne wykonane przez uczestników Ośrodka. Spotkały się one z dużym zainteresowaniem osób uczestniczących w uroczystym zakończeniu roku szkolnego.

W wyniku przeprowadzonego projektu sfinansowanego ze środków finansowych Powiatu Elbląskiego podniósł się poziom edukacji kulturalnej i artystycznej młodzieży wiejskiej będącej uczestnikami Ośrodka. Również podniesieniu uległ poziom samooceny oraz aktywacja społeczna młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym poprzez poznanie form artystycznych i rozwój zainteresowań kulturą i sztuką. Młodzież poznała nowe techniki wyrażania emocji, jak też nabyła umiejętność wykorzystania kultury i sztuki do panowania nad złymi emocjami. Nabyła i udoskonaliła umiejętność wyrażania stanów emocjonalnych za pomocą kształtowania wrażliwości twórczej i współpracy w grupie. Nastąpiło przełamanie postaw nieśmiałości i zniechęcenia.

Projekt opracowała pedagog Ośrodka Irena Ziółkowska. Zajęcia oprócz pedagoga prowadzili wychowawcy Elżbieta Hoppen i Michał Wierciński, a opiekę w czasie wycieczki sprawowali oprócz pedagoga, pracownik szkoły Joanna Jachimek i wychowawca Ryszard Zawistowski.

Zdjęcie numer 1 w artykule: Wystawa prac plastycznych w OSiW w Pasłęku

Autor tekstu i zdjęcia:Irena Ziółkowska