17.01.2020 roku w Starostwie Powiatowym w Elblągu odbyło się wspólne posiedzenie Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone ocenie bieżącej sytuacji epizootycznej związanej z zagrożeniem ASF w powiecie elbląskim. Spotkaniu przewodniczył Krzysztof Kuriata – dyrektor WBiZK, zastępca przewodniczącego Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego przy wsparciu Macieja Romanowskiego, Starosty Elbląskiego, przewodniczącego Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W spotkaniu uczestniczyli obok członków ww. zespołów przedstawiciele:

• -       Samorządów z terenu powiatu elbląskiego,
  • -       Nadleśnictw (Elbląg, Młynary, Dobrocin),
  • -       Urzędu Morskiego Delegatura w Elblągu,
  • -       ZO PZŁ w Elblągu,
  • -       Zarządcy Dróg (powiatowych i wojewódzkich)
  • -       Wód Polskich Zarządu Zlewni w Elblągu,
  • -       Inspekcji Weterynaryjnej i Sanitarnej.

Celem tego spotkania było wypracowanie procedur do działań związanych ze zwalczaniem ASF wśród dzików, działań, które wykraczają poza te już wypracowane i do tych, które nie są ujęte w obowiązujących aktach prawnych. Dotyczy to przede wszystkim działań związanych ze zbieraniem i utylizacją martwych dzików szczególnie z terenów trudnodostępnych np. jarów Wysoczyzny Elbląskiej czy trzcinowisk Zalewu Wiślanego, terenów prywatnych, gdzie właściciele są niedostępni (mieszkają poza obszarem naszego powiatu lub przebywają za granicą naszego kraju). Szukano odpowiedzi na pytanie, kto ma pokryć koszty tych działań.

Zgodnie z planem posiedzenia, w pierwszej kolejności zebrani wysłuchali informacji Inspekcji Weterynaryjnej o sytuacji epizootycznej związanej z ASF w województwie warmińsko-mazurskim i w powiecie elbląskim. W wystąpieniu tym między innymi wskazano ww. problemy. W ramach dyskusji poszczególni mówcy przedstawiali swoje stanowisko do omawianych treści. Zgodnie ustalono, że jedynie samorządy gminne mogą skuteczne wesprzeć Inspekcję Weterynaryjną w tych działaniach. Zaproponowano pewne rozwiązania, które zostaną wykorzystane w procedurze opracowywanej przez samorząd powiatowy.

Stanisław Sołowiej
Starostwo Powiatowe w Elblągu