Dnia 10 grudnia 2010 r. w Zespole Szkół w Pasłęku odbyła się po raz piaty powiatowa konferencja „Bezpieczna Szkoła”. Wzięli w niej udział przedstawiciele instytucji wspierających proces edukacyjno-wychowawczy - Komendy Miejskiej Policji w Elblągu, Policyjnej Izby Dziecka w Elblągu, Straży Granicznej w Elblągu, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Elblągu i Pasłęku, licznie zgromadzona młodzież szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu elbląskiego, dyrektorzy szkół, nauczyciele i rodzice.

Tematem wiodącym konferencji były zachowania młodzieży polegające na wywieraniu presji fizycznej i psychicznej. Dyskusję moderowaną w trakcie oglądanego filmu pt. „Mobbing” na temat głównych aspektów poczucia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w środowisku szkolnym poprowadziła psycholog Marta Ulanowska.

Po przerwie w obradach psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pasłęku, Marcelina Tatarynowicz, dokonała prezentacji wyników badań ankietowanych uczniów I i II klas gimnazjum oraz I i II klas szkół ponadgimnazjalnych łącznie około 2000 uczniów) z terenu powiatu elbląskiego. Ankieta przeprowadzona wśród uczniów dotyczyła m.in. sytuacji zagrażających bezpieczeństwu ucznia i poczucia bezpieczeństwa na terenie szkoły. Okazuje się, że 84% uczniów prawie zawsze czuje się bezpiecznie na terenie szkoły, w ubiegłym roku szkolnym poczucie bezpieczeństwa deklarowało 76% ankietowanych uczniów.

Programy prewencyjne realizowane przez Komendę Miejską Policji w Elblągu przedstawił Artur Kłapouchy , specjalista w Wydziale Prewencji-Zespole Prewencji Kryminalnej Nieletnich Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Z dużym zainteresowaniem spotkała się prezentacja Marka Cieślaka , kierownika Policyjnej Izby Dziecka Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. W sposób barwny przedstawił on informację z rozpoznania zjawisk patologicznych, demoralizacji i przestępczości nieletnich.

W czasie spotkania podsumowano również realizację Programu „Bezpieczna szkoła” za rok 2010 prowadzonego przez szkoły i placówki powiatu w ścisłej współpracy ze Starostwem Powiatowym w Elblągu. Podsumowania dokonała Gabriela Effenberg naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Elblągu. Stwierdziła, że działania dyrektorów szkół i placówek, instytucji z nimi współpracujących i wszystkich ludzi, którym leży na sercu bezpieczeństwo dzieci i młodzieży przynoszą wymierne efekty, co wynika z informacji przedłożonych przez poszczególne szkoły i jednostki realizujące ten program.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Konferencja „Bezpieczna szkoła 2010”
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Konferencja „Bezpieczna szkoła 2010”
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Konferencja „Bezpieczna szkoła 2010”