Dopiero początek wakacji a dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych z Marwicy i Pasłęka mogły przeżyć niesamowitą przygodę. Przygodą tą była podróż i wypoczynek we Włoszech!

Na zaproszenie wspaniałego człowieka Luigiego Antavilla spędziliśmy dwa wspaniałe gorące tygodnie w południowej części Włoch, w rejonie Calabria w miejscowości Reggio di Calabria nad Morzem Jońskim w otoczeniu śródziemnomorskiej roślinności (u dołu włoskiego „buta”). Mieliśmy wielką przyjemność poznać kulturę, jedzenie, zwyczaje, ludzi i cieszyć ciepłem i pięknymi krajobrazami gór i mórz. Spacerowaliśmy promenadą Lingomare Falcomata, deptakiem wybudowanym z inicjatywy burmistrza Reggio. Zwiedzaliśmy zabytki miasta: Bazylikę św. Pawła, zamek Aragoński, oglądaliśmy włoskie przedstawienia w amfiteatrze. Z plaży Reggio widzieliśmy Sycylię i nie podarowalibyśmy sobie gdybyśmy nie popłynęli tam promem. Stanęliśmy na sycylijskiej Messynie, największej wyspie na Morzu Śródziemnym. Nasza aktywność nie koncentrowała się jedynie do poznania tych miejscowości. Zwiedziliśmy przepiękne stare miasteczko Scilla zwane Małą Wenecją, gdzie widok domostw układających się w Amfiteatr i ruin zamku wciśniętych w skały zamykał dech w piersiach. Spacerowaliśmy wąskimi krętymi uliczkami tej nadmorskiej miejscowości. Byliśmy również w turystycznej miejscowości Tropena, przepiękne widoki zamku położonego na piaskowcu kilkadziesiąt metrów n.p. Morza Tyrreńskiego. Przecudny kolor lazurowego morza z olbrzymimi falami pozostanie na długo w pamięci. Nie obyło się bez bólu, musieliśmy uważać na meduzy, które niejednemu zrobiły psikusa...i poparzyły. Próbowaliśmy granity, pysznych włoskich lodów, arancini, różnych włoskich pizz i przysmaków. Zmęczeni ale jakże zadowoleni po prawie dwóch tygodniach wróciliśmy do Polski.

Wycieczka nie byłaby taka atrakcyjna gdyby nie pomoc wsparcie następujących osób zaangażowanych w nasz przyjazd do Włoch. Podziękowania dla:

Don Luigi Cannizzo della Parrocchia della Canndelora

Bruna Mangiola