Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim biorący udział w programie edukacyjnym „Bliżej Historii” mieli przyjemność wziąć udział w trzydniowej wycieczce do Warszawy.

Pierwszego dnia wycieczki wychowankowie zwiedzali Muzeum Wojska Polskiego, którego zbiory ukazują historię wojskowości polskiej od powstania państwa w X wieku do zakończenia II wojny światowej w 1945 roku. Następnie udali się do Mauzoleum Walki i Męczennictwa, które znajduje się w obecnym gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej. W latach 1939-1944 w gmachu przedwojennego Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego miał swoją siedzibę Urząd Komendanta Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa Dystryktu Warszawskiego. Następnie udali się do Bazyliki, gdzie mieści się Oratorium św. Jana Bosko.

Drugiego dnia wycieczki wychowankowie przebrali się w II wojenne mundury i udali się na Forty Czerniakowskie, gdzie znajduje się Polskie Muzeum Techniki Wojskowej. Ponadto mieli możliwość przejechania się II wojennym pojazdem, co sprawiło im wiele radości. Następną atrakcją było zwiedzanie Starego Miasta.

Ostatniego trzeciego dnia wycieczki wychowankowie zwiedzali Stadion Narodowy. Następnie udali się do Twierdzy Modlin, która stanowi wielokrotnie rozbudowywany zespół umocnień, zawierająca w sobie elementy fortyfikacji francuskiej, rosyjskiej i polskiej.

Wychowankowie mogli również zobaczyć, jak funkcjonuje oratorium oraz wziąć udział w świadectwie wiary rapera Tau, a także w sztuce teatralnej „prosektorium”.

Agata Ojrzyńska