1 czerwca na terenie Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Orle Gniazdo w Marwicy, już po raz piąty, wśród kolorowych balonów i radosnej muzyki odbył się rodzinny festyn pod nazwą „Uczta dla Rodzin”. Wydarzenie to wpisuje się w kalendarium obchodów XXI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny.

Festyn ten był wspólnym świętem dzieci i ich rodzin oraz rodzin zastępczych z powiatu elbląskiego. Organizatorami festynu byli: Stowarzyszenie „Daj Nadzieję” z Marwicy, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza "Orle Gniazdo" w Marwicy i "Samodzielne Mieszkanie" w Pasłęku, Stowarzyszenie Zastępczego Rodzicielstwa oddział w Elblągu oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu.

Tradycyjnie wspólne świętowanie dzieci, rodzin i rodzin zastępczych oraz przybyłych gości rozpoczął dyrektor obu placówek i prezes Stowarzyszenia „Daj Nadzieję” Leszek Czyżewski, witając serdecznie wszystkich przybyłych na festyn. Najlepsze życzenia z okazji Dnia Dziecka i życzenia dobrej zabawy przekazali również Bożena Zwierzyńska, prezes Stowarzyszenia Rodzicielstwa Zastępczego w Elblągu, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu, Tomasz Domżalski, przewodnicząca Rady Powiatu w Elblągu, Genowefa Kwoczek, a także przedstawiciele Służby Celnej. Obecni byli również Teresa Brewka, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pasłęku, wójt Gminy Rychliki, Zbigniew Lichuszewski, sekretarz Gminy Rychliki, Elżbieta Biczak, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy w Pasłęku, Agnieszka Pocełujko i wielu innych zacnych gości, przyjaciół naszego domu, bez których zorganizowanie imprezy nie byłoby możliwe.

Wychowankowie placówek wraz z wychowawcami zaprezentowali przygotowaną animację taneczną, wprowadzając wszystkich w radosny nastrój. Kolejną częścią imprezy, najbardziej oczekiwaną przez dzieci, był czas zaliczania poszczególnych konkurencji zakończony losowaniem i odbiorem nagrody. Dzieci chętnie i z zaangażowaniem wykonywały zadania, m.in. pokonywały strzelnicę, rzutki, bieg w kaloszach, ścianę wspinaczkowa i jaskinię trolla, minigolf, slalom na hulajnodze, kręgle i koło fortuny. Jednocześnie odbyły się konkurencje rodzinne, czyli rzut podkową, skoki w workach oraz baloniada. Podczas festynu odbyły się rozgrywki w piłkarzyki.

Nie zabrakło dodatkowych atrakcji takich jak malowanie twarzy, szalone przejażdżki samochodami terenowymi oraz motocyklami dzięki uprzejmości naszych przyjaciół z grupy OFF ROAD 4x4 Elbląg oraz Klubu Motocyklowego „Orzeł” z Elbląga i „Jamaz” z Pasłęka, zjazdy po dmuchanym zamku. Dzieci mogły doświadczyć przejażdżki na koniach pod fachowym okiem instruktorek z Młodzieżowego Klubu Jeździeckiego „Nenia” z Pasłęka. Dużym zainteresowaniem cieszyła się kula wodna i konkurencje przygotowane przez Kuźnię Pruską w Pasłęku. Chętni mogli podczas warsztatów przygotować biżuterię lub zawieszki oraz wypalić w drewnie piękne obrazki.

W przerwie pomiędzy kolejnymi atrakcjami na wszystkich czekały pyszności z grilla oraz uginający się pod ciężarem ciast, słodyczy i napojów stół oraz zamrażarka pełna smacznych lodów. Tradycyjnie również pomiędzy drzewami stanęła kuchnia polowa z pachnącą grochówką. Kolorowe buzie dzieci świadczyły o zjedzonej wacie cukrowej ufundowanej przez PKN Orlen.

Festyn był również okazją do zrobienia zakupów na stoisku Stowarzyszenia „Daj Nadzieję” ze zdrową żywnością oraz stoisku „Stowarzyszenia Rodzicielstwa Zastępczego” z rękodziełem. Ogromnym powodzeniem cieszyła się loteriada, w której każdy los był pełny a za nim kryły się niespodzianki takie jak zabawki, pluszaki, przybory szkolne itp.

Ta „Uczta dla Rodzin” była wyjątkowa, ponieważ ostatnia przed wyprowadzką wychowanków do nowej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Zielonce Pasłęckiej. Doświadczyliśmy wielu dobrych chwil, uśmiechów i wzruszeń, zabierzemy ze sobą piękne wspomnienia. Wszystkie wspaniałe wydarzenia i spotkania nie odbyłyby się, gdyby nie pomoc, wsparcie i obecność naszych przyjaciół, sponsorów, osób zaangażowanych. W tym miejscu chcielibyśmy Wam wszystkim wyrazić naszą ogromną wdzięczność za Wasze wsparcie i życzliwość, mamy nadzieję, że pozostaniecie z nami na kolejne lata.

Serdeczne podziękowania dla:

Firmy PKN Orlen Płock

Stowarzyszenia Kuźnia Pruska z Pasłęka

Grupy OFF ROAD 4x4 z Elbląga

Klubu Motocyklowego „Orzeł” z Elbląga

Klubu Motocyklowego "Jamaz" z Pasłęka

Klubu Horse-Shoe z Elbląga

Młodzieżowego Klubu Jeździeckiego „Nenia” z Pasłęka

Pola Golfowego „Sand Valley” z Pasłęka

Służby Celnej z Elbląga

Pana Bogdana Sierockiego, właściciela sklepu Hubcio w Pasłęku

Policji Miejskiej z Olsztyna