W warsztatach brali udział zaproszeni goście z Ligi Obrony Kraju oraz 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, kadra pedagogiczna, pracownicy administracji o obsługi oraz wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim.

Warsztaty rozpoczęły się uroczystym apelem. Po apelu wychowankowie wraz z opiekunami udali się do punktów warsztatowych by zapoznać się z techniką strzelania, gdzie samodzielnie mogli sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie.

Kolejnym punktem było zapoznanie wychowanków z wyposażeniem wojskowym oraz z zajęciami survivalowymi.

Jednak najważniejszym punktem warsztatów był pokaz ratownictwa medycznego oraz nauka udzielania pierwszej pomocy. W efekcie kadra pedagogiczna, pracownicy administracji i obsługi oraz wychowankowie uczestniczyli w szkoleniu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, oswajając się z koniecznością niesienia pomocy poszkodowanym.

Na zakończenie warsztatów wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani pyszną wojskową grochówką.

Radosław Żyłowski