14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto nauczycieli oraz pracowników oświaty. W związku z tym, 18 października 2018 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Pasłęku odbyła się uroczysta akademia, w której udział wzięła cała społeczność szkolna: dyrektor Maria Kizyk, nauczyciele, pracownicy administracji, wychowawcy z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Pasłęku oraz słuchacze.

Akademia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Pod opieką nauczycielki języka polskiego Małgorzaty Wolskiej, słuchacze szkoły przygotowali scenografię i program artystyczny, w którym, i na poważnie, i na wesoło, wierszem i piosenką, podziękowali wszystkim pedagogom za trud włożony w edukację i wychowanie oraz wyrazili swą wdzięczność za troskę, wyrozumiałość i cierpliwość okazywaną im każdego dnia. Uczniowie – w dowód wdzięczności- wręczyli nauczycielom czerwone róże.

Po części artystycznej uroczystości głos zabrała dyrektor szkoły, która przeczytała list Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty i podziękowała pedagogom za dotychczasową, codzienną, często niełatwą pracę z młodzieżą. Wszystkim pracownikom złożyła życzenia: satysfakcji z wykonywanych działań edukacyjnych, zdrowia, radości z podejmowanych przedsięwzięć i sukcesów zawodowych. Uroczystość przebiegła w serdecznej i miłej atmosferze.

Małgorzata Wolska