Tradycyjnie 4 października Szkolne Koło Wolontariatu przy Zespole Szkół w Pasłęku zorganizowało spotkanie z okazji Światowego Dnia Zwierząt. To święto obchodzone jest corocznie w dzień Świętego Franciszka z Asyżu-patrona zwierząt.

Światowy Dzień Zwierząt ustanowiony w 1931 r. na konwencji ekologicznej we Florencji rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt. Święto ustanowiono, by zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt. Zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i też ma swoje prawa. Dzień ten, celebrują organizacje ekologiczne i działające na rzecz ochrony zwierząt, organizacje non-profit, a także wegetarianie. Podczas obchodów organizatorzy zwracają uwagę społeczeństwu na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk.

Na uroczystość zaprosiliśmy Barbarę Zarudzką, prezesa Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Obrońców Praw Zwierząt imienia Świętego Franciszka z Asyżu, która opowiedziała nam o problemach w opiece nad zwierzętami oraz o pracy wolontariuszy w schronisku. W spotkaniu uczestniczyła również wieloletnia wolontariuszka schroniska „Psi Raj” w Pasłęku - Klaudia Kłosińska.

Szkolne Koło Wolontariatu przekazało na rzecz schroniska karmę dla zwierząt, zebraną podczas szkolnej zbiórki. Cieszymy się, że nasza cegiełka wesprze podopiecznych schroniska „Psi Raj”.

B. Łuczyńska-Pyra, M. Puławska