XXXVII sesję Rady Powiatu w Elblągu, która odbyła się 28 września, rozpoczęła miła uroczystość. Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Miron Sycz wręczył Honorową Odznakę za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bożenie Ruszkowskiej, wieloletniej prezes Elbląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Laudację wygłosił wnioskodawca nadania odznaczenia – Sławomir Jezierski, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Bezpieczeństwa Publicznego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Przy wręczaniu odznaczenia asystowali Ryszard Zagalski, przewodniczący Rady Powiatu w Elblągu i Maciej Romanowski, starosta elbląski.

W części informacyjnej sesji radni zapoznali się ze sprawozdaniem z działalności Zarządu Powiatu w Elblągu za okres od 31 sierpnia 2018 r. do 28 września 2018 r., które przedstawił starosta Maciej Romanowski. Przyjęto również informację o stanie środowiska na obszarze Powiatu Elbląskiego w 2017 roku.

Radni podjęli również 8 uchwał, zgodnie z wcześniej przyjętym porządkiem obrad. Uchwała w sprawie ustalenia wynagrodzenia Starosty Elbląskiego, w wyniku przeprowadzonego głosowania, nie została podjęta.