preloader
Przejdź do treści.

Menu

Już po XIV Zlocie Miłośników Aniołów. Niedawno odjechali ostatni goście, którzy przebyli 2000 km. Ważnymi gośćmi byli przedstawiciele wiosek tematycznych i aktywnych sołectw z powiatu elbląskiego oraz wielbiciele aniołów i osoby, które ręcznie je tworzą. Na anielski zlot przybyli przedstawiciele organizacji z różnych regionów Polski oraz delegacja z Ukrainy i Francji.

Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością Przewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Jan Bobek, Borys Tucki – Asystent Wicemarszałka Mirona Sycza, Radna Województwa – Jadwiga Król, Wicestarosta Elbląski – Zbigniew Lichuszewski, Burmistrz Pasłęka – Wiesław Śniecikowski, Wójt Gminy Elbląg – Genowefa Kwoczek, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Ryszard Wroński, Radni Powiatu Elbląskiego w osobach: Joanna Naspińska i Jerzy Romanowski, Radni Gmin Pasłęk, Milejewo, Elbląg, Młynary, Godkowo.

W odświętnie ustrojonej wiosce już w piątek można było wziąć udział w warsztatach tworzenia aniołów, które prowadzili zaprzyjaźnieni z Aniołowianami rzeźbiarze z Polskiej Grupy Rzeźbiarskiej. Warsztaty cieszyły się dużym powodzeniem u dzieci i dorosłych. Dobrze, że w zapasie było drewno. W trakcie zajęć w przygotowanym materiale powstawały różne rysy i zagłębienia aż wreszcie zaczęły pojawiać się postacie aniołów. Następnego dnia dopieszczano je i polerowano. Gotowe prace zdobią świetlicę „Pod dobrym aniołem”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się „anielska galeria”, w której znalazły się prace artystów z Litwy, Francji i Polski, w tym artystów z naszego województwa i mieszkańców Aniołowa. Podczas oglądania galerii można było podziwiać anioły w kamieniu, drewniane, batiku, ceramiczne, koronkowe, mydlane a także malowane na płótnach i papierze. Ze względu na deszczową pogodę galerię przygotowano w pomieszczeniu.

Rozstrzygnięto wiejski konkurs na „Najpiękniejszą zagrodę”. Nagrody rzeczowe przyznano pięciu obejściom i dwie osoby wyróżniono za dbałość o teren wspólny wioski. Zwycięzcami zostały osoby, które dbają o centrum wsi, rondo, teren przy obelisku i „anielski zakątek”. Jurorami byli przedstawiciele delegacji z Francji i Ukrainy.   Nagrody rzeczowe sfinansowane zostały ze środków Gminy Pasłęk.

Wieczorem było także atrakcyjnie, a to za sprawą Bartka Krzywdy z gromadką dzieci z Gminnego Ośrodka Kultury w Godkowie oraz rozśpiewanych „Cyganeczek” z Rzecznej. Piątkowe spotkanie zakończono biesiadą polsko-francusko-ukraińską. Każda grupa starała się śpiewać jak najlepiej. Melodia „Pana Jana” brzmiąca w różnych językach zintegrowała wszystkich. Kolacja przygotowana przez mieszkańców Aniołowa dopieściła wszystkiego.

Tylko organizatorzy zerkali w niebo z niepokojem, które coraz bardziej zasłaniało się ciężkimi chmurami. W sobotę od rana padał coraz silniejszy deszcz. Nie przeszkodził jednak na tyle, by w miejscu spotkań plenerowych w Aniołowie przerwać przygotowania. Mieszkańcy Aniołowa, wspierani osobami z Pomorskiej Wsi, Marianki, Zalesia, Weklic przygotowywali grochówkę i anielskie ruchańce. Urządzali stoiska serwowania lokalnych specjałów i miejsce dla zaproszonych gości. Zawieszono flagi Francji, Ukrainy i Polski oraz Gminy Pasłęk i Aniołowa. Na placu zaczęli pojawiać się pierwsi wystawcy i przedstawiciele aktywnych miejscowości z gminy Pasłęk, powiatu elbląskiego, Warmii i Mazur, z kilku regionów Polski oraz goście zza granicy.

Plac zaludniał się coraz bardziej. Stoiska zacieśniały się i piękniały. O godz. 14 podjechał konny powóz, na którym zasiedli członkowie zespołu „Gronowiacy” i przy dźwiękach żywych melodii ruszył barwny korowód wokół Aniołowa. Po jego zakończeniu na scenę poproszono włodarzy i zaproszonych gości, którzy powitali uczestników wydarzenia.

Ogromne wrażenie zrobiło wejście delegacji zagranicznych w regionalnych strojach z Francji i Ukrainy. Następnie odegrano i odśpiewano hymn: francuski, ukraiński i polski. Ważnym akcentem było odznaczenie dwóch przedstawicieli delegacji z Francji, którzy w znaczący sposób przyczynili się do nawiązania i rozwoju partnerstwa Aniołowa i Saint Thelo. Decyzją Rady Powiatu i Starosty Elbląskiego, przyznany został Medal Honorowy za zasługi dla Powiatu Elbląskiego.

Powitano także aktywnych przedstawicieli wsi i organizacji z gminy Pasłęk oraz wiosek tematycznych powiatu elbląskiego, wśród nich: z Zalesia, Oleśna, Sąp, Węziny i Dłużyny, Rzecznej, Aniołowa, Marianki, Leszczyny, Borzynowa, Robit, Rogajn, Marzewa, Zielonego Grądu, Jankowa, Nowych Kus, Rogowa, Krosna, Jegłownika, a także delegacje z Francji: Saint Thelo, Merleac, La Prenessaye, Trewe, St Bernabe, St Gilles Vieux Marche, Uzel, oraz z Ukrainy - Anheliwka.

W anielskim Zlocie udział wzięli: Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Pasłęku, Podmiot Ekonomii Społecznej „Akademia Młodego Geniusza” oraz stoisko z dawnymi grami i zabawami, Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej „Kuźnia Pruska”, Zespół folklorystyczny „Pasłęczanie” oraz wymienione sołectwa. Na Zlocie prezentowane były stoiska z wyrobami z tykwy, aniołami z koronki, wyrobami z gipsu „Gipsowianka, rzeźbą, koronką klockową, biżuterią ze sznurka, hafty na szydełku, artystyczna biżuteria z Pasłęka, anioły ze szkła wykonane metodą Tiffaniego oraz biżuteria z miedzi, cyny i mosiądzu a także ozdoby ze wstążek. Z Aniołowa można było wysłać własnoręcznie wypisaną widokówkę za pośrednictwem Poczty Polskiej, która miała swoje stoisko. Działanie miało na celu przypomnienie o zanikającym zwyczaju korespondowania. Niemałą atrakcją było sześć stoisk ze smakołykami w ramach projektu SMAK /symbioza małych atrakcji kulinarnych/ organizowanych przez Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania w Elblągu. Nie zabrakło Aktywnych Kobiet z Jegłownika, przedstawicieli Stowarzyszenia Trzecia Młodość z Adamowa, rękodzielników z Biskupca i z Susza.

Na scenie wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Wł. Broniewskiego w Pasłęku, które przygotowały spektakl o aniołach a następnie zespół „Gronowiacy” w anielskich przebraniach. Wyróżniał się wszechobecny postawny anioł na szczudłach. Tak stworzono klimat anielskiego wydarzenia. Potem liczono osoby przebrane za niebiańskie istoty a szczęśliwiec losowania otrzymał nagrodę. Ciekawym akcentem na scenie był występ grupy śpiewaczej „Pokolenia” z Biesala. Potem pojawiła się dwudziestoosobowa grupa Bretończyków w strojach regionalnych, która zaprezentowała swoje tańce i muzykę. Poderwała do tańca uczestników Zlotu, którzy przy dźwiękach bretońskich utworów zajęli nieomal cały plac. Potem Francuzi zaprosili uczestników do swojego stoiska, na którym serwowano lokalne specjały bretońskie. Na Zlocie można było też poznać kulturę ukraińską słuchając śpiewu i odwiedzając przygotowane stoisko, na którym dominowały ręcznie wykonane prace. Pięknymi strojami i wykonaniem utworów folklorystycznych zachwycili „Pasłęczanie”. Zespół przekonuje jak seniorzy mogą cieszyć się życiem i sprawiać radość innym.

Wśród uczestniczących przeprowadzono konkurs na najciekawszą prezentację. Wyłoniono 6 równorzędnych uczestników a nagrodę za najlepszy pokaz otrzymała grupa z Jonkowa w gminie Rychliki za wypiek aniołów z mąki uzyskanej z mielonych na miejscu ziaren zboża. W konkursie na interesujący pokaz wyróżniły się: Zalesie, Oleśno, Marianka, Borzynowo, Rzeczna, Sąpy, Aniołowo.   Nagrody rzeczowe zakupiono ze środków Zarządu Powiatu w Elblągu.

Ważnymi gośćmi Zlotu byli przedstawiciele partnerów projektu „XIV Zlot Miłośników Aniołów w Aniołowie” reprezentujący: Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie, „Amitie” Olsztyńskie Stowarzyszenie Przyjaciół Francji i Bretanii” oraz kierownictwo Centrum Szkolenia „OKEY” z Ostródy.

Ważnym punktem programu były tańce i zabawy dla uczestników Zlotu, które przyczyniły się do integracji biorących udział. Przez cały czas wydarzenia serwowane były anielskie ruchańce – rozpoznawalny produkt tradycyjny. Anielskie święto było okazją do promocji pięknej i zasobnej Ziemi Pasłęckiej oraz jej mieszkańców. Różnorodne stoiska, wspólne spędzenie czasu i wymiana doświadczenia z pewnością wpłyną na rozwój wspólnot i społeczności lokalnych. Głównym celem przedsięwzięcia było zwiększenie aktywności mieszkańców powiatu elbląskiego w kierunku poszanowania i promocji dziedzictwa kulturowego oraz umiejętnego wykorzystania jego zasobów do poprawy poziomu życia na terenach wiejskich.

Zadania publiczne: “XIV Zlot Miłośników Aniołów w Aniołowie” oraz „Aktywni we wspólnej Europie” dofinansowane ze środków Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Zarządu Powiatu w Elblągu oraz Gminy Pasłęk. Gminy wspierające: Gmina Milejewo, Gmina Elbląg

Patronat medialny: TVP Olsztyn, Radio Olsztyn, Dziennik Elbląski, Głos Pasłęka

Partnerzy: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pasłęku, Pasłęcki Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski LGD w Elblągu, Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Wł. Broniewskiego w Pasłęku, Stowarzyszenie Centrum Polsko Francuskie w Olsztynie, Olsztyńskie Stowarzyszenie Przyjaciół Bretanii i Francji „AMITIE”, Merostwo Saint Thelo i Associaton „ANIOTHELO” - Francja, ANHELIWKA – Ukraina, Stowarzyszenie „Zalesianka” w Zalesiu, Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej „Kuźnia Pruska”, Fundacja „Teraz My” i Babia Dolina w Sąpach, Stowarzyszenie „Dwie Wsie” Węzina i Dłużyna, GOK Godkowo, Koło Łowieckie „Bóbr” w Pasłęku, ZPCh CLEANER w Elblągu, elQuchnia w Elblągu, Braniewsko-Pasłecki B/P Bank Spółdzielczy z/s w Pasłęku, Spółdzielnia Mleczarska w Pasłęku, Przychodnia Weterynaryjna Marian Oskroba, Ubezpieczenia „Perfect” Stanisław Jasina, Zbigniew Rączka - „AGRON” i Firma Budowlana MAGBUD Andrzej Gromala - Aniołowo. Wymienionym bardzo dziękujemy za pomoc, bez której nie byłaby możliwa organizacja wydarzenia i przyjęcie delegacji zagranicznych.

Organizatorzy bardzo dziękują uczestnikom za udział we wspólnym świętowaniu i zapraszają do Aniołowa za rok, na XV Zlot Miłośników Aniołów w dniu 13 lipca przyszłego roku.

Przygotowali: Iwona Gałus – asystent koordynatora, Kacper Rączka i Joanna Nosowska oraz Halina Cieśla

 

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Newsletter

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
starosta.neb@powiatypolskie.pl
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 140747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski