Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku, w dniu 28 marca był organizatorem powiatowej konferencji podsumowującej Program Wspierania Uczniów w Wyborze Zawodu „ Laboratorium”.

Program realizowany jest na mocy umowy o partnerstwie zawartej pomiędzy: Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Warmińsko – Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną i firmą ALNEA. Jest to druga edycja Programu, którym zostały objęte powiaty: olsztyński, ełcki, kętrzyński i elbląski.

Odbiorcami Programu są uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjalnych. W powiecie elbląskim w Programie udział biorą: Publiczna Szkoła Podstawowa w Gronowie Górnym, Szkoła Podstawowa w Zwierznie, Gimnazjum w Dobrym oraz Zespół Szkół w Gronowie Elbląskim.

Obecnie na platformie Laboratorium zarejestrowanych jest 36 firm i instytucji oraz 49 szkół. Cele Programu to: wspomaganie uczniów w wyborze zawodu poprzez bezpośredni kontakt z rzeczywistym środowiskiem pracy, włączenie pracodawców i organy prowadzące szkoły w realizację szkolnego doradztwa edukacyjno – zawodowego, wypracowanie wniosków i rekomendacji dotyczących rozwiązań logistycznych, organizacyjnych szkół, zakładów pracy i jednostek samorządu terytorialnego oraz dostosowanie kształcenia do potrzeb pracodawców.

Konferencję otworzył dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku Marian Matuszczak, a spotkanie prowadziła Anna Zalewka, koordynator powiatowy. Na konferencji obecni byli i zabrali głos przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Olsztynie: Krzysztof Marek Nowacki – Warmińsko - Mazurski Kurator Oświaty, Barbara Antczak – dyrektor Wydziału Kształcenia Wychowania i Opieki, Pani Renata Iłeczko – wojewódzki koordynator Programu Laboratorium.

W dyskusji uczestniczyli: przedstawiciel Warmińsko – Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu: dr Danuta Oleksiak – dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia w Elblągu, wojewódzki koordynator doradztwa zawodowego, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Elblągu: Zbigniew Lichuszewski – wicestarosta Elbląski oraz przedstawiciele pracodawców: Krzysztof Kamiński – prezes zarządu Alnea, Pani Jolanta Majerska – Sawko – Tymbark Olsztynek, Anna Kobusińska – Tymbark Olsztynek, Bogdan Pudlik – technolog, pedagog, doradca zawodowy „Meble Wójcik”.

Ponadto na spotkaniu obecni byli: Jadwiga Bogdaniuk – dyrektor Gimnazjum w Dobrym, Krystyna Murawska - przedstawiciel Gminy Elbląg, Magdalena Stocka - przedstawiciel Gminy Godkowo,Piotr Struzik – sekretarz Gminy Markusy, Mirosława Siwińska - kierownik Filii Urzędu Pracy w Pasłęku.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że udział w spotkaniu wzięli prawie wszyscy doradcy zawodowi szkół podstawowych i gimnazjalnych powiatu elbląskiego a mianowicie:

Anna Więckowska – doradca zawodowy w Gimnazjum w Dobrym, Krystyna Piaskowska – doradca zawodowy Szkoły Podstawowej w Zwierznie, Dorota Piechotka – doradca zawodowy Zespołu Szkół w Gronowie Elbląskim, Pani Jolanta Ignatowicz – doradca zawodowy, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Pasłęku, Pani Małgorzata Czajkowska – doradca zawodowy Szkoły Podstawowej w Gronowie Górnym, Beata Murawiec – doradca zawodowy Szkoły Podstawowej w Nowakowie, Jolanta Szumała – doradca zawodowy Gimnazjum w Milejewie, Pani Mariola Boll – doradca zawodowy Szkoły Podstawowej w Młynarach i Marianna Mazur – doradca zawodowy, pedagog Szkoły Podstawowej w Rychlikach.

W konferencji udział wzięła młodzież. Dziękujemy dyrektor Jadwidze Bogdaniuk oraz Annie Więckowskiej z Gimnazjum w Dobrym za sprawną organizację udziału młodzieży i rodziców w konferencji, za przygotowanie prezentacji pięknych prac artystycznych z okazji konkursu Kuratorium Oświaty w Olsztynie. To właśnie młodzież II i III klas gimnazjalnych jest adresatem Programu Laboratorium i cieszymy się, że młodzież  z Gimnazjum w Dobrym licznie uczestniczyła w konferencji.

Składamy podziękowanie wszystkim zaproszonym gościom za udział w konferencji,oraz uczniom Zespołu Szkól Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku za sprawną obsługę techniczną - Arkowi Stasiakowi i Dominikowi Zajączkowskiemu.

Z okazji Świat Wielkanocnych, wiosennej pogody i dobrego wypoczynku składają organizatorzy.

Info ZSEiT: koordynator powiatowy Anna Zalewska